0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Bądź na fali

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

Kuchenkę mikrofalową kupujemy zazwyczaj po to, by zaoszczędzić czas spędzany na przyrządzaniu potraw. Którą mikrofalówkę wybrać? Na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Rozmrażanie i podgrzewanie jest rzeczywiście szybsze z kuchenką mikrofalową – to potrafi każdy z modeli kuchenek dostępnych w sklepach. Teraz jednak funkcje mikrofalówek nie ograniczają się tylko do tych dwóch podstawowych.

Grillowanie, przypiekanie

Możemy wybrać kuchenkę z funkcją grilla. Lecz grill grillowi nierówny. W kuchence wyposażonej w zwykłą funkcję grilla raczej nie przyrządzimy pieczonego kurczaka. Takie urządzenie nadaje się do rozmrażania, gotowania i podgrzewania, a przyrumienienie potrawy od góry jest co najwyżej nieznaczne. Większe szanse na pieczonego kurczaka mają posiadacze mikrofalówek z podwójnym grillem, który wspomaga pieczenie potraw. Choć i tu zdania są podzielone. Dobra kuchenka mikrofalowa powinna mieć grill kwarcowy (w odróżnieniu od normalnego – zwykłej spirali), a także termoobieg, czyli wentylator wspomagający cyrkulację powietrza i równomierne rozprowadzanie temperatury wewnątrz urządzenia.

 Inne udoskonalenie to tzw. talerz crisp utrzymujący bardzo wysoką temperaturę. Dzięki niemu można przyrumienić na przykład spód pizzy, a potrawy stają się chrupiące. Są także mikrofalówki z funkcją gotowania na parze.

Dobra kuchenka mikrofalowa powinna równomiernie emitować mikrofale. W przeciwnym wypadku potrawa z jednej strony już gorąca, z drugiej pozostaje jeszcze zimna. Bywa to niebezpieczne, gdyż bakterie chorobotwórcze rozwijające się w żywności mogą nie zostać zabite. Dlatego ważne jest, aby dokładnie podgrzać potrawę. W tym celu najlepiej po jakimś czasie podgrzewania przekręcić naczynie w mikrofalówce i podgrzewać potrawę jeszcze przez chwilę. To dotyczy oczywiście kuchenek bez obrotowych talerzy. Taki talerz rozwiąże problem za nas.

Kręcić czy naciskać?

Mikrofalówki mogą mieć dwa rodzaje paneli sterowania: mechaniczne (czyli tradycyjne z pokrętłami) lub elektroniczne. Na co zwracać uwagę przy zakupie kuchenek z tymi pierwszymi? Skala czasu powinna być dokładna co do sekundy. To pomaga w podgrzewaniu małych ilości potraw. Cyfrowe panele sterowania są zazwyczaj bardziej skomplikowane i wymagają dłuższego ustawiania. Takie kuchenki są często wyposażone w programy automatyczne.

Jaka marka?

Wiemy już, na jakie cechy kuchenek zwracać uwagę. Teraz kolej na wybór najlepszej marki. Sprzedawcy we wszystkich odwiedzonych przez nas sklepach zgodnie twierdzą, że najlepsze mikrofalówki oferuje Whirlpool. Również najlepiej został oceniony badany model Whirlpoola w teście 13 mikrofalówek przeprowadzonym przez niemiecką Fundację Warentest.

 Z kolei na urządzeniach marki LG przylepiono naklejkę z napisem: „numer 1 na świecie”. Skąd bierze się takie stwierdzenie producenta? Może ono wprowadzać konsumentów w błąd, bo sugeruje, że ten właśnie sprzęt jest najlepszy. Tak jednak nie jest. Jak przyznaje Joanna Luto z LG Electronics, nie chodzi tu o numer jeden w jakości. – Oświadczając, że LG jest numerem 1 na świecie w kuchenkach mikrofalowych, opieramy się na badaniach Japońskiego Instytutu Fuji-Keizai z 2003 r., który badał liczbę wyprodukowanych kuchenek przez fabryki poszczególnych producentów. Ze wspomnianych badań wynika, że LG Electronics produkuje najwięcej kuchenek mikrofalowych różnych kategorii – tłumaczy Joanna Luto. Jeśli chodzi o jakość LG, to na przykład Fundacja Warentest w teście kuchenek mikrofalowych model LG MG-3822 E oceniła najgorzej.

Prawie wszystkie marki kuchenek mikrofalowych dostępne na naszym rynku są montowane w Chinach ze względu na niskie koszty produkcji. Wyjątkiem są kuchenki Sharp, składane w Wielkiej Brytanii.

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Test golarek: Ostra, lecz delikatna

9 GOLAREK ELEKTRYCZNYCH W TEŚCIE: Niektóre golarki szarpią skórę albo nie są wodoszczelne. Jest...

Najtańszy oczyszczacz w czołówce testu

12 OCZYSZCZACZY W TEŚCIE: W nowym teście oczyszczaczy powietrza w szranki stanęło 12 modeli....

Te opony są bezpieczne

32 OPONY ZIMOWE W TEŚCIE: Przyczepność na śniegu, lodzie i mokrej nawierzchni ma zimą...