0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaNa CzasieŻycie bez papierosów jest ciekawsze

Życie bez papierosów jest ciekawsze

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

„Eks-palacze. Nic ich nie zatrzyma” – to hasło kampanii antynikotynowej Komisji Europejskiej, która właśnie zainaugurowała jej drugą fazę. Kampania, prowadzona we wszystkich krajach Unii Europejskiej, pokazuje, jak wiele zalet ma życie bez papierosów.

 

Niemal 30% obywateli Unii pali tytoń. Nikotyna jest w UE najważniejszą przyczyną przedwczesnych śmierci – z powodu tytoniu umiera tu rocznie ponad 650 tys. osób. Co czwarta śmierć z powodu nowotworów, wywołana jest paleniem tytoniu. Ponadto z powodu palenia około 13 mln obywateli UE cierpi na poważne choroby, między innymi układu krążenia czy przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.

 

Aby zmienić te statystyki Komisja Europejska rozpoczęła w czerwcu tego roku projekt promujący życie be papierosów. Kampania ma potrwać trzy lata. Jest ona skierowana przede wszystkim do osób w wieku 25-34 lat i kładzie szczególny nacisk na pozytywne efekty, jakie związane są z rzuceniem palenia. Jak przekonują hasła pojawiające się w reklamach programu, eks-palacze są zdrowsi, mniej nerwowi, mają więcej pieniędzy, nie mają kłopotów ze snem i ładniej pachną.

 

Podczas drugiej fazy programu, zainaugurowanej 14 września w Brukseli, we wszystkich krajach członkowskich UE pojawiać się będą reklamy zachęcające młodych ludzi, by rzucili palenie. Odbywać się będą też imprezy poświęcone zdrowiu, a kluczowi pracodawcy będą informowani, jak zniechęcać swoich pracowników do palenia.

 

– Ta kampania pokazuje pozytywne strony życia bez tytoniu, a także prezentuje doświadczenia i osiągnięcia osób, które rzuciły palenie. To pomocna dłoń, jaką podajemy palaczom w zerwaniu z nałogiem – mówił w Brukseli, podczas inauguracji drugiej fazy projektu, komisarz UE ds. zdrowia i ochrony konsumentów, John Dalli. Podkreślał, że głównymi zadaniami kampanii jest motywowanie do zerwania z uzależnieniem nikotynowym i udzielanie zainteresowanym praktycznej pomocy. – Jeśli powstrzymasz się od palenia, nic cię nie powstrzyma – mówił Dalli.

 

W ramach kampanii dostępna jest bezpłatna internetowa platforma iCoach, która ma pomóc wszystkim chętnym w rzuceniu palenia. Program, dostępny w 23 językach Unii Europejskiej, w tym również w polskim, dostosowany jest zarówno dla osób, które palą i nie chcą rzucić palenia, dla tych, którzy chcą wkrótce zerwać z uzależnieniem, jak i dla tych, którym już to się udało, ale boją się, że wrócą do nałogu. Osoby zarejestrowane w iCoach-u otrzymują regularnie wiadomości z poradami, dzięki którym mogą zrozumieć swoje uzależnienie i są wspierane w swojej decyzji o porzuceniu nałogu. Jak podał komisarz Dalli, od czerwca na platformie zarejestrowało się już 20 tys. osób.

 

Poza kampaniami społecznymi, Unia Europejska walczy z nałogiem tytoniowym również za pomocą legislacji. Na przykład dyrektywa z 2001 roku zobowiązuje producentów tytoniu do zamieszczania na opakowaniach ostrzeżeń o szkodliwości produktu i informacji o jego składzie. Ustala również maksymalną zawartość substancji smolistych nikotyny czy tlenku węgla w papierosie.

 

W 2012 roku Komisja Europejska planuje zaostrzyć dyrektywę dotyczącą tytoniu. Wśród zmian, nad którymi zastanawiają się europejscy politycy jest na przykład obowiązek umieszczania na paczkach ilustracji obrazujących szkodliwość palenia, obowiązek uproszczenia projektów opakowań czy zakaz produkcji papierosów smakowych, na przykład waniliowych czy truskawkowych.

 

Szczegóły kampanii „Eks-palacze. Nic ich nie zatrzyma” można znaleźć na stronie: http://www.exsmokers.eu/

(naukawpolsce.pap.pl) 

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Pestycydy w truskawkach od rolnika i z bazaru

W sezonie Polacy chętnie kupują truskawki prosto od rolnika albo na bazarku. Wybierają je...

Truskawki z Biedronki gorsze niż z Lidla

Zbadaliśmy pozostałości pestycydów w polskich truskawkach z Lidla i Biedronki. W truskawkach z Biedronki...

Nieliczne roboty koszą dobrze

8 ROBOTÓW KOSZĄCYCH W TEŚCIE: Wiele automatycznych kosiarek z testu radzi sobie tylko z...