0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Zgasną same

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

Wszystkie papierosy sprzedawane w Europie będą musiały gasnąć same. W ten sposób Unia Europejska chce zapobiegać pożarom wywołanym niedopałkami i ocalić kilkaset osób rocznie.

 

Niedopałki papierosów są jedną z najczęstszych przyczyn śmiertelnych pożarów w Europie. Wprowadzenie papierosów o zmniejszonym ryzyku wywołania pożaru może zmniejszyć liczbę śmiertelnych ofiar o ponad 40%. Takie papierosy gasną same, a więc jest mniej prawdopodobne, że wywołają pożar. Ten środek bezpieczeństwa jest już stosowany w niektórych państwach na świecie (w USA, Kanadzie i Australii), a w Unii Europejskiej od kwietnia 2010 roku stosuje go Finlandia. Od 17 listopada 2011 roku wszystkie papierosy sprzedawane w Europie będą musiały te wymogi spełnić.

 

– Nie ma bezpiecznych papierosów, najbezpieczniej jest nie palić w ogóle! – ostrzega unijny komisarz ds. zdrowia i polityki konsumenckiej, John Dalli. – Niektórzy jednak decydują się palić papierosy. W tej sytuacji nowe normy bezpieczeństwa, które niebawem wejdą w życie, nałożą na producentów papierosów wymóg produkowania wyłącznie papierosów o zmniejszonym ryzyku wywołania pożaru, co potencjalnie ochroni setki obywateli przed zagrożeniem pożarowym – tłumaczy.

 

Śmiercionośne papierosy

 

Dane z państw członkowskich z lat 2003-2008 świadczą o tym, że co roku w Unii dochodzi do ponad 30 tys. pożarów wywołanych niedopałkami papierosów. Ginie w nich ponad 1 tys. osób, a 4 tys. odnoszą obrażenia. Doświadczenie Finlandii, gdzie liczba ofiar pożarów wywołanych niedopałkami papierosów zmniejszyła się o 43%, sugeruje, że co roku można by uratować przed śmiercią blisko 500 mieszkańców UE.

 

Należy podkreślić, że tytoń stanowi w Europie największe ryzyko zdrowotne, którego można uniknąć. Jest on przyczyną ponad pół miliona zgonów rocznie w krajach Unii.

 

Na czym polegają nowe normy bezpieczeństwa?

 

Nowe papierosy mają mieć zmniejszoną zdolność zapłonu, a więc istnieje mniejsze ryzyko, że pozostawiony niedopałek wywoła pożar.

 

Producenci bibułek papierosowych zmienili sposób produkcji – wstawili dwie obręcze grubszego papieru w dwóch punktach wzdłuż papierosa. Jeśli papieros zostanie pozostawiony bez nadzoru, palący się tytoń dotrze do jednej z tych obręczy i wówczas papieros powinien sam zgasnąć, ponieważ obręcz ta ogranicza dostęp powietrza. Taki papieros ma krótszy czas palenia się, co zmniejsza ryzyko zapalenia się mebli, pościeli lub innych materiałów. 

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Nie wszystkie wytrzymały

13 NOŻYC DO ŻYWOPŁOTU W TEŚCIE: Z cienkimi gałęziami prawie każde nożyce akumulatorowe z...

Test małych telewizorów: Telewizor idealny

43 TELEWIZORY 32-50 cali W TEŚCIE: Ten test małych telewizorów pokazał, że nie zawsze...

Pojedynek gigantów, czyli duże telewizory w teście

64 TELEWIZORY 55-65 CALI W TEŚCIE: 29 telewizorów z testu okazało się jedynie dostatecznych....