0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaNa CzasieZbyt dużo trujących ftalanów

Zbyt dużo trujących ftalanów

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

W organizmie prawie co czwartego dziecka znajduje się za dużo chemicznych zmiękczaczy – ftalanów. U 1,5% dzieci stężenie tej szkodliwej substancji jest tak duże, że nie można wykluczyć konsekwencji zdrowotnych.

 

To wyniki badania przeprowadzonego w Niemczech przez Instytut Roberta Kocha, w którym przeanalizowano 600 próbek moczu dzieci w wieku od trzech do 14 lat. Ftalany znajdowały się w niemal każdej próbce. W prawie 12% próbek stężenie ftalanu di-n-butylu przekroczyło wartość TDI (Tolerable Daily Intake), czyli tolerowane dzienne spożycie.

 

Ftalany są substancjami mającymi za zadanie zmiękczać tworzywo sztuczne PVC. Wiele z nich może uszkadzać system hormonalny i rozrodczy. Fundacja Pro-Test często ostrzega przed szkodliwym wpływem na nasze zdrowie tego związku chemicznego, zawartego w różnych przedmiotach codziennego użytku – ostatnio przy okazji publikacji testu wózków dla dzieci: Opublikowane w nr 11/2009 Pro-Testu badania wykazały, że żaden przetestowanych wózków nie był pozbawiony trucizny, a 10 wózków zawierało jej tak dużo, że naukowcy przyznali im oceny niedostateczne. 

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Test małych telewizorów: Telewizor idealny

43 TELEWIZORY 32-50 cali W TEŚCIE: Ten test małych telewizorów pokazał, że nie zawsze...

Pojedynek gigantów, czyli duże telewizory w teście

64 TELEWIZORY 55-65 CALI W TEŚCIE: 29 telewizorów z testu okazało się jedynie dostatecznych....

Zdrowe jedzenie z frytkownicy? – Test

46 FRYTKOWNIC BEZTŁUSZCZOWYCH W TEŚCIE: Frytki bez tłuszczu z frytkownicy? Frytkownica beztłuszczowa, inaczej airfryer,...