0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaNa CzasieZbyt dużo trujących ftalanów

Zbyt dużo trujących ftalanów

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

W organizmie prawie co czwartego dziecka znajduje się za dużo chemicznych zmiękczaczy – ftalanów. U 1,5% dzieci stężenie tej szkodliwej substancji jest tak duże, że nie można wykluczyć konsekwencji zdrowotnych.

 

To wyniki badania przeprowadzonego w Niemczech przez Instytut Roberta Kocha, w którym przeanalizowano 600 próbek moczu dzieci w wieku od trzech do 14 lat. Ftalany znajdowały się w niemal każdej próbce. W prawie 12% próbek stężenie ftalanu di-n-butylu przekroczyło wartość TDI (Tolerable Daily Intake), czyli tolerowane dzienne spożycie.

 

Ftalany są substancjami mającymi za zadanie zmiękczać tworzywo sztuczne PVC. Wiele z nich może uszkadzać system hormonalny i rozrodczy. Fundacja Pro-Test często ostrzega przed szkodliwym wpływem na nasze zdrowie tego związku chemicznego, zawartego w różnych przedmiotach codziennego użytku – ostatnio przy okazji publikacji testu wózków dla dzieci: Opublikowane w nr 11/2009 Pro-Testu badania wykazały, że żaden przetestowanych wózków nie był pozbawiony trucizny, a 10 wózków zawierało jej tak dużo, że naukowcy przyznali im oceny niedostateczne. 

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Dobre też wśród tanich

28 SZCZOTECZEK ELEKTRYCZNYCH W TEŚCIE: Większość szczoteczek z testu czyści zęby bardzo dobrze. Problemy...

Test ekspresów do kawy: Wybierz tani i dobry

31 EKSPRESÓW DO KAWY W TEŚCIE: Czy dobry ekspres musi być drogi? Nowy test...

Test oczyszczaczy: W poszukiwaniu czystego powietrza

7 OCZYSZCZACZY POWIETRZA W TEŚCIE: Jaki oczyszczacz powietrza kupić? Taki, który skutecznie usuwa wirusy,...