Światowa Organizacja Zdrowia obniża o połowę zalecane dzienne maksymalne spożycie cukru.
W walce z plagą otyłości Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) od dawna zaleca ograniczanie cukru w diecie. Jej dotychczasowa rada – by energia pochodząca z cukru stanowiła nie więcej niż 10% spożywanych przez nas kalorii – wciąż jest wyzwaniem dla większości osób. Tymczasem WHO wprowadza nowe wytyczne. Zaleca, by zarówno dzieci, jak i dorośli jeszcze bardziej ograniczyli spożycie cukru. Cukier ma teraz stanowić maksymalnie 5% kalorii dostarczanych wraz z jedzeniem każdego dnia.
Czy takie ograniczenie jest w ogóle możliwe? Jeśli wziąć pod uwagę fakt, że dzienna dawka cukru miałaby teraz dla przeciętnego dorosłego ograniczać się do 25 g, to wyzwanie może być niełatwe. 25 g to sześć łyżeczek cukru lub osiem kostek cukru. Tyle znajduje się w szklance soku jabłkowego lub dużej porcji płatków śniadaniowych dla dzieci.
Według WHO ograniczenie cukru do maksymalnie 10% spożywanych kalorii skutkuje zmniejszeniem ryzyka nadwagi, otyłości i próchnicy. Dlatego eksperci Światowej Organizacji Zdrowia uważają, że jeszcze większe ograniczenie ilości cukru w naszej diecie przyniesie pozytywne skutki.