0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaNa CzasieW walce przeciw cenom jo-jo

W walce przeciw cenom jo-jo

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

Supermarkety w Wielkiej Brytanii wspólnie postanowiły, że ich przedświąteczne promocje będą… uczciwe.

 

Brytyjski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (Office of Fair Trading, OFT) uznał, że supermarkety stosują tzw. ceny jo-jo, czyli specjalnie je podwyższają, aby później obniżyć i oferować towar w promocji.

 

Teraz osiem sieci supermarketów w Wielkiej Brytanii wspólnie podjęło akcję, w której chcą zastosować się do zasad uczciwej promocji, opracowanych przez OFT. Wśród ochotników znalazły się: Tesco, Sainsbury’s, Morrisons, Waitrose, Marks and Spencer, Aldi, Co-op i Lidl.

 

Jeden z nieuczciwych sposobów promocji stosowanych przez sklepy wygląda – według OFT – tak: Okres, w którym dany produkt jest oferowany w „promocyjnej” cenie, trwa znacznie dłużej niż okres, w którym miał on poprzednią, wyższą cenę. W ten sposób cena „promocyjna” staje się w rzeczywistości tą zwykłą.

 

A oto, jakie jeszcze triki stosują supermarkety:

 

  • Sklep najpierw na krótko podwyższa cenę danego towaru tylko w kilku swoich placówkach, żeby później ją obniżyć w całej sieci i nazwać „promocyjną”. To tzw. ceny jo-jo.
  • Ten sam towar jest sprzedawany w sklepie A danej sieci w wyższej cenie niż w sklepie B, aby następnie można było informować klientów: „przedtem cena wynosiła x zł, a teraz – y zł”. Tymczasem w sklepie B towar nigdy nie był oferowany w wyższej cenie.
  • Ogłaszanie obniżki ceny bez wspominania, że zmniejszyła się nie tylko cena, ale i… pojemność produktu.
  • „Kup jeden produkt, a drugi dostaniesz gratis” – dowiaduje się klient, podczas gdy ten sam produkt może kupić taniej w większym opakowaniu.

 

Szef OFT Clive Maxwell stwierdził, że akcja przeciw cenom jo-jo jest szczególnie ważna w okresie, kiedy konsumenci są zmuszeni zaciskać pasa. Pojawiły się jednak i głosy sceptyków, którzy twierdzą, że akcja niewiele zmieni, gdyż jest dobrowolna. 

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Pestycydy w truskawkach od rolnika i z bazaru

W sezonie Polacy chętnie kupują truskawki prosto od rolnika albo na bazarku. Wybierają je...

Truskawki z Biedronki gorsze niż z Lidla

Zbadaliśmy pozostałości pestycydów w polskich truskawkach z Lidla i Biedronki. W truskawkach z Biedronki...

Nieliczne roboty koszą dobrze

8 ROBOTÓW KOSZĄCYCH W TEŚCIE: Wiele automatycznych kosiarek z testu radzi sobie tylko z...