0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaNa CzasieSzara strefa w sieci

Szara strefa w sieci

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

W internecie kwitnie szara strefa. Wiele sklepów internetowych unika opodatkowania, a urzędy skarbowe i celne mają problemy z ich kontrolą.

 

Na handlu i usługach, świadczonych w sieci skarb państwa traci codziennie ogromne kwoty – wynika z najnowszej kontroli NIK. Dzieje się tak, dlatego, że Ministerstwo Finansów oraz podległe mu urzędy skarbowe i celne nie wypracowały wspólnej metody kontrolowania internetowej działalności gospodarczej. Urzędy skarbowe, które podejmują próby ściągania należności od przedsiębiorców świadczących usługi w sieci, nie mają wystarczającego oparcia w przepisach prawa. Wciąż nie wprowadzono bowiem zmian w Ordynacji podatkowej, umożliwiających szybką i skuteczną identyfikację podatników działających w ineternecie. Fiaskiem zakończył się także proces wprowadzania przez Ministerstwo Informatycznego Systemu Wspomagania Kontroli Skarbowej. Mimo iż w ciągu ośmiu lat przeznaczono na niego 43 mln złotych – do dnia zakończenia kontroli system nie działał.

 

W kontrolowaniu e-sklepów przeszkodę stanowi po pierwsze brak odpowiedniego sprzętu komputerowego i nieograniczonego dostępu do internetu (aż 12 z 14 kontrolowanych urzędów skarbowych korzystało z łącza o ograniczonej przepustowości, uniemożliwiającego swobodne przeszukiwanie stron) i po drugie ograniczenie dostępu do danych pozwalających zidentyfikować osoby zaangażowane w e-handel (zdarzały się przypadki odmowy udostępnienia informacji przez portale aukcyjne, np. Allegro, oraz podawania fałszywych danych przez prowadzących handel).

 

Na internetowych unikach i szarej e-strefie skarb państwa traci codziennie ogromne kwoty. Po jednej tylko akcji kontrolnej, zleconej urzędom przez NIK na wytypowanym przez kontrolerów obszarze, odzyskano blisko 3,5 mln zł. Z badań kontrolerów wynika, że najczęściej – na skalę masową – płacenia należnych podatków unikają osoby, które osiągają najniższe dochody z e-handlu (do 400 tys. zł rocznie).

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Test golarek: Ostra, lecz delikatna

9 GOLAREK ELEKTRYCZNYCH W TEŚCIE: Niektóre golarki szarpią skórę albo nie są wodoszczelne. Jest...

Najtańszy oczyszczacz w czołówce testu

12 OCZYSZCZACZY W TEŚCIE: W nowym teście oczyszczaczy powietrza w szranki stanęło 12 modeli....

Te opony są bezpieczne

32 OPONY ZIMOWE W TEŚCIE: Przyczepność na śniegu, lodzie i mokrej nawierzchni ma zimą...