0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaNa CzasieSzampan dobry na serce

Szampan dobry na serce

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

Dwa kieliszki szampana dziennie mogą mieć korzystny wpływ na serce i układ krążenia – wynika z badań brytyjskich naukowców.

 

– Nasze badania wykazały, że picie około dwóch kieliszków szampana dziennie może korzystnie oddziaływać na czynność naczyń krwionośnych, w sposób podobny do czerwonego wina. Zawsze zachęcamy, by odpowiedzialnie podchodzić do spożywania alkoholu, ale fakt, że picie szampana w umiarkowanych ilościach może obniżać ryzyko chorób układu krążenia, jak zawał czy udar, jest ekscytującą wiadomością – komentuje dr Jeremy Spencer z Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu w Reading. Wyniki badań opublikowało pismo „British Journal of Nutrition”.

 

Doświadczenie przeprowadzone wśród zdrowych ochotników wykazało, że w kilka godzin po spożyciu szampana dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, co prowadzi do obniżenia ciśnienia krwi. Badacze wykluczyli, że może mieć to związek z samym alkoholem obecnym w szampanie czy dwutlenkiem węgla. Ich zdaniem korzystny wpływ szampana na naczynia wiąże się z obecnymi w nim roślinnymi związkami z grupy polifenoli pochodzącymi z winogron. Badani pijący szampana wydalali wraz z moczem większe ilości metabolitów tych związków.

 

Jak tłumaczą naukowcy, polifenole przedłużają działanie tlenku azotu w naczyniach, spowalniając proces usuwania go z krwiobiegu. Gaz ten powoduje rozszerzenie ścianek naczyń i spadek ciśnienia krwi. Zasada działania nitrogliceryny stosowanej przez chorych na dławicę piersiową polega właśnie na zwiększaniu produkcji tlenku azotu w tętnicach.

 

Poza tym polifenole obniżają aktywność enzymu o nazwie metaloproteinaza 9 (MMP-9), która między innymi uszkadza ścianki naczyń i nasila procesy zapalne, a przez to może przyczyniać się do rozwoju miażdżycy.

 

Po dłuższym czasie, przy regularnym piciu szampana, te korzystne zmiany mogą się wiązać ze spadkiem ryzyka chorób serca i udaru mózgu. Autorzy pracy zaznaczają jednak, że potrzeba więcej badań, aby potwierdzić to przypuszczenie.

(naukawpolsce.pap.pl) 

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Nieliczne roboty koszą dobrze

8 ROBOTÓW KOSZĄCYCH W TEŚCIE: Wiele automatycznych kosiarek z testu radzi sobie tylko z...

Test: Pestycydy w pomidorach z importu

Wszystkie pomidory z nowego testu zawierały pozostałości pestycydów. Tym razem zbadaliśmy osiem rodzajów pomidorów,...

Tanie zapięcia lepsze od drogich

23 ZAPIĘCIA DO ROWERÓW W TEŚCIE: Łańcuchowe, U-lock czy składane? Jakim rodzajem zapięcia zabezpieczysz...