0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaNa CzasieSuplementy nie pomagają stawom

Suplementy nie pomagają stawom

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

Dwa popularne suplementy stosowane przez osoby z bólami stawów nie są skuteczniejsze niż placebo – informuje „British Medical Journal”.

 

Glukozamina i chondroityna wchodzą w skład chrząstki, która pokrywa powierzchnie stawowe kości. Sprężysta, śliska chrząstka ułatwia ruchy w stawach i absorbuje wstrząsy. Preparaty zawierające glukozaminę i chondroitynę są reklamowane jako środki „naprawiające” stawy – producenci twierdzą, że pobudzają wytwarzanie nowej chrząstki.

 

Tymczasem naukowcy z uniwersytetu w Bernie dokonali przeglądu 10 wcześniejszych badań na 3800 pacjentach, dotyczących powszechnie stosowanych w zwyrodnieniu stawów suplementów: glukozaminy i chondroityny. Co się okazało? Otóż nie mają one korzystnego działania w leczeniu zwyrodnienia stawów biodrowych i kolanowych – ani nie zmniejszają bólu, ani nie wpływają na grubość chrząstki stawowej. Oba preparaty są dostępne bez recepty.

 

Nie wykazano też, by chondroityna i glukozamina miały niekorzystny wpływ na zdrowie. Dlatego autorzy badań nie zniechęcają do ich przyjmowania. Jak wynika bowiem z badań, substancje mogą poprawiać samopoczucie pacjenta, bo… wierzy on, że pomagają. Podobnie jest z placebo.

 

Wartość globalnej sprzedaży glukozaminy przekracza miliard dolarów.

(naukawpolsce.pap.pl) 

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Test golarek: Ostra, lecz delikatna

9 GOLAREK ELEKTRYCZNYCH W TEŚCIE: Niektóre golarki szarpią skórę albo nie są wodoszczelne. Jest...

Najtańszy oczyszczacz w czołówce testu

12 OCZYSZCZACZY W TEŚCIE: W nowym teście oczyszczaczy powietrza w szranki stanęło 12 modeli....

Te opony są bezpieczne

32 OPONY ZIMOWE W TEŚCIE: Przyczepność na śniegu, lodzie i mokrej nawierzchni ma zimą...