Dwa popularne suplementy stosowane przez osoby z bólami stawów nie są skuteczniejsze niż placebo – informuje „British Medical Journal”.
Glukozamina i chondroityna wchodzą w skład chrząstki, która pokrywa powierzchnie stawowe kości. Sprężysta, śliska chrząstka ułatwia ruchy w stawach i absorbuje wstrząsy. Preparaty zawierające glukozaminę i chondroitynę są reklamowane jako środki „naprawiające” stawy – producenci twierdzą, że pobudzają wytwarzanie nowej chrząstki.
Tymczasem naukowcy z uniwersytetu w Bernie dokonali przeglądu 10 wcześniejszych badań na 3800 pacjentach, dotyczących powszechnie stosowanych w zwyrodnieniu stawów suplementów: glukozaminy i chondroityny. Co się okazało? Otóż nie mają one korzystnego działania w leczeniu zwyrodnienia stawów biodrowych i kolanowych – ani nie zmniejszają bólu, ani nie wpływają na grubość chrząstki stawowej. Oba preparaty są dostępne bez recepty.
Nie wykazano też, by chondroityna i glukozamina miały niekorzystny wpływ na zdrowie. Dlatego autorzy badań nie zniechęcają do ich przyjmowania. Jak wynika bowiem z badań, substancje mogą poprawiać samopoczucie pacjenta, bo… wierzy on, że pomagają. Podobnie jest z placebo.
Wartość globalnej sprzedaży glukozaminy przekracza miliard dolarów.
(naukawpolsce.pap.pl)