0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaNa CzasieSposób na hałaśliwych sąsiadów

Sposób na hałaśliwych sąsiadów

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

Dźwiękoodporne płytki z lateksu mogą okazać się zbawieniem dla mieszkańców bloków, którzy są już zmęczeni hałasami dochodzącymi zza cienkich ścian, z mieszkań sąsiadów.

 

Luksus mieszkania w ciszy dostępny jest dla niewielu. Zwłaszcza gdy mieszka się w bloku. Jak zniwelować hałas zza ściany? Być może cisza zapanuje w mieszkaniu za sprawą nowych dźwiękoodpornych płytek z lateksu. Pomysłodawcami tego wynalazku są chińscy uczeni z Hongkongu. Opracowali oni panele pochłaniające dźwięki. Płytki składają się z lateksowej membrany rozciągniętej na twardej plastikowej kratownicy o jednocentymetrowych polach. W centrum każdego kwadratu znajduje się plastikowy ciężarek. W zależności od jego wagi, membrana pochłania dźwięki o rozmaitej długości fali, czyli różnej wysokości.

 

Gdy fala dźwiękowa dociera do płytki, membrana i ciężarki rezonują z różnymi częstotliwościami. – Wewnętrzna część membrany wibruje w odwrotną stronę niż jej część zewnętrzna – tłumaczy cytowany przez portal „New Scientist” Zhiyu Yang z Hong Kong University of Science and Technology, który opracował wynalazek. Oznacza to, że fale dźwiękowe znoszą się nawzajem, dzięki czemu dźwięk nie przedostaje się przez panel.

 

Ponieważ każda membrana – w zależności od wagi ciężarka – pochłania jedynie dźwięki o wąskiej częstotliwości, aby uzyskać efekt pełnej izolacji dźwiękowej, trzeba połączyć ze sobą pięć takich paneli. Będą wówczas ważyć mniej więcej tyle samo, co łazienkowe kafelki, choć będą od nich nieco grubsze, mierząc około 1,5 cm.

 

Jeśli nowe panele, których koncepcję przedstawili uczeni na łamach czasopisma „Applied Physics Letters”, weszłyby do produkcji, mogłyby znaleźć zastosowanie w miejscach o szczególnie dokuczliwym poziomie hałasu, na przykład na lotniskach. Ale również wielu lokatorów bloków z pewnością byłoby zainteresowanych tym wynalazkiem.

(naukawpolsce.pap.pl) 

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Pestycydy w truskawkach od rolnika i z bazaru

W sezonie Polacy chętnie kupują truskawki prosto od rolnika albo na bazarku. Wybierają je...

Truskawki z Biedronki gorsze niż z Lidla

Zbadaliśmy pozostałości pestycydów w polskich truskawkach z Lidla i Biedronki. W truskawkach z Biedronki...

Nieliczne roboty koszą dobrze

8 ROBOTÓW KOSZĄCYCH W TEŚCIE: Wiele automatycznych kosiarek z testu radzi sobie tylko z...