0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Ryzykowny sen

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

Kołdry, śpiwory i materace do łóżeczek – z tymi przedmiotami dla niemowląt wiąże się więcej śmiertelnych wypadków, niż z jakimikolwiek innymi produktami dla dzieci. Dlatego mają zostać zaostrzone normy dotyczące ich bezpieczeństwa.

 

Jest zielone światło dla poprawy bezpieczeństwa małych dzieci podczas snu – poinformowała Komisja Europejska. Państwa członkowskie przegłosowały zaostrzenie norm bezpieczeństwa dla produktów używanych w łóżeczkach dla niemowląt.

 

W latach 2005-2007 doszło w krajach Unii do 17 tys. wypadków dzieci w wieku do czterech lat w ich łóżeczkach. Mimo to nadal nie ma stosownych uregulowań prawnych dotyczących bezpieczeństwa. Nowe normy, które mają zostać wprowadzone, a w życie wejdą za około dwa lata, zmniejszają ryzyko związane z takimi sytuacjami, jak chociażby zadławienie się małymi częściami, uwięzienie dziecka w szczelinie materaca czy też uduszenie. Zaostrzone mają zostać również standardy zapewniające stabilność przedmiotów towarzyszących dzieciom podczas snu, aby uniknąć na przykład wypadnięcia z łóżeczka.

 

– Chcemy, by rodzice, którzy używają przedmiotów do łóżeczek, nie musieli martwić się o bezpieczeństwo swoich pociech – mówi Meglena Kunewa, unijna komisarz ds. konsumentów. – Musimy być wyczuleni na bezpieczeństwo najbardziej bezbronnych konsumentów: instrukcje obsługi powinny być jasne i klarowne, produkty muszą być tak bezpieczne, jak to tylko możliwe i muszą z powodzeniem przechodzić wszystkie wymagane testy bezpieczeństwa – dodaje.

 

Oto najczęstsze wypadki związane z produktami do snu dla małych dzieci:

 

Materac do łóżeczka: Główne niebezpieczeństwa to zaklinowanie się i możliwość pożaru. Zaklinowanie się może wynikać ze złej konstrukcji materaca czy jego niewłaściwego rozmiaru, w wyniku czego maluch może zostać uwięziony z brzegu łóżeczka. Może wtedy dojść również do uduszenia. Zdarzają się też wypadki pożaru, gdy materac nie spełnia norm przeciwpożarowych.

 

Śpiwory dla niemowląt i małych dzieci: Największe ryzyko wiąże się z możliwością uduszenia sznurkami czy pętlami śpiwora, a także zadławienia jego małymi elementami, a także wypełnieniem.

 

Dziecięce kołdry: Ryzyko stwarza przede wszystkim możliwość uduszenia i przegrzania. Bez właściwej informacji dotyczącej bezpiecznego użytkowania kołdra może przyczynić się do syndromu nagłej śmierci noworodka (SIDS).

 

Łóżeczka: Ich niewłaściwa konstrukcja lub niestabilność stwarza ryzyko uduszenia, zakleszczenia lub urazu ciała. 

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Nieliczne roboty koszą dobrze

8 ROBOTÓW KOSZĄCYCH W TEŚCIE: Wiele automatycznych kosiarek z testu radzi sobie tylko z...

Test: Pestycydy w pomidorach z importu

Wszystkie pomidory z nowego testu zawierały pozostałości pestycydów. Tym razem zbadaliśmy osiem rodzajów pomidorów,...

Tanie zapięcia lepsze od drogich

23 ZAPIĘCIA DO ROWERÓW W TEŚCIE: Łańcuchowe, U-lock czy składane? Jakim rodzajem zapięcia zabezpieczysz...