0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaNa CzasieRakotwórczy aerozol do nosa?

Rakotwórczy aerozol do nosa?

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

Składnik aerozolu do nosa przepisywanego przez lekarzy na osteoporozę może powodować raka.

 

Kobiety po menopauzie są bardziej narażone na osteoporozę. Aby ją leczyć, lekarze przepisują aerozol do nosa zawierający kalcytoninę. To hormon, który ma zwiększać gęstość kości, a tym samym zapobiegać ich złamaniom. Najnowsze wyniki badań wskazują jednak na to, że długotrwałe zażywanie leku może przyczyniać się do zachorowania na raka.

 

Europejska Agencja Leków (EMA) zbadała niedawno korzyści i ryzyko związane z przyjmowaniem kalcytoniny. Agencja doszła do wniosku, że długotrwałe zażywanie tej substancji zwiększa ryzyko zachorowania na raka. Podczas badań u pacjentów chorych na osteoporozę leczonych środkami z kalcytoniną częściej wykrywano złośliwe guzy niż u osób zażywających placebo. Zachorowalność na raka wzrastała o 0,7% u osób, które dostawały lek z kalcytoniną doustnie i aż o 2,4% – u tych, których leczono aerozolem do nosa z tym składnikiem.

 

EMA odradza więc stosowanie leków w sprayu do nosa z kalcytoniną. Sugeruje też, by wycofać je z rynku.

 

Oprócz osteoporozy kalcytoniną leczy się również inne choroby, takie jak bóle kości występujące u cierpiących na chorobę Pageta czy hiperkalcemię u pacjentów z nowotworem złośliwym. Kalcytonina jest stosowana też w zapobieganiu nagłej utracie masy kostnej w wyniku unieruchomienia, na przykład po złamaniu. W takich wypadkach korzyści ze stosowania leku przewyższają ryzyko – uznała EMA. Zaznacza jednak, że czas leczenia należy ograniczyć do możliwie jak najkrótszego (w zależności od przypadku od kilku tygodni do maksymalnie sześciu miesięcy) przy zastosowaniu najmniejszej skutecznej dawki. 

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Nieliczne roboty koszą dobrze

8 ROBOTÓW KOSZĄCYCH W TEŚCIE: Wiele automatycznych kosiarek z testu radzi sobie tylko z...

Test: Pestycydy w pomidorach z importu

Wszystkie pomidory z nowego testu zawierały pozostałości pestycydów. Tym razem zbadaliśmy osiem rodzajów pomidorów,...

Tanie zapięcia lepsze od drogich

23 ZAPIĘCIA DO ROWERÓW W TEŚCIE: Łańcuchowe, U-lock czy składane? Jakim rodzajem zapięcia zabezpieczysz...