0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaNa CzasiePracuj kolorowo!

Pracuj kolorowo!

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

Osoby, które w pracy wykorzystują w dokumentach kolory, są bardziej efektywne, zmotywowane i zadowolone z pracy.

 

To wyniki badań prowadzonych przez profesora psychologii Richarda Wisemana z Uniwersytetu Hertfordshire w Wielkiej Brytanii, który postanowił sprawdzić, jaki wpływ na naszą pracę mają kolory.

 

W serii eksperymentów uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy i poproszeni o wypełnienie złożonych zadań pod presją czasu. Pierwsza grupa otrzymywała wszystkie materiały wydrukowane w kolorze, a grupa kontrolna – te same materiały wydrukowane w standardzie czarno-białym. Następnie poproszono niezależnie obie grupy, aby oceniły zadania i materiały pod kątem stopnia trudności, możliwości selekcji informacji i innych kryteriów.

 

Pierwszy, zadziwiający wynik: drukowanie ważnych dokumentów w kolorze sprawia wrażenie, że trudne zadanie wydaje się być znacznie łatwiejsze. Uczestnicy pracujący z kolorowymi materiałami ocenili średnio to samo zadanie jako o około 20% łatwiejsze niż grupa kontrolna korzystająca z dokumentów czarno-białych. Również proces odnajdywania istotnych informacji z materiałów był aż o 25% szybszy w grupie z wydrukami kolorowymi. Innym ciekawym wynikiem był fakt, że 18% osób więcej oceniło kolorowe materiały jako bardziej przyjemne do pracy oraz było zdania, że więcej uwagi zostało poświęconej ich przygotowaniu (+28%).

 

Profesor Wiseman tak skomentował wyniki: „Nasz eksperyment pokazał, że nie tylko materiały drukowane w kolorze decydują o sporej różnicy w wydajności pracowników, ale również wpływają na to, jak postrzegają oni pracodawcę. Kolor zwraca uwagę i uwidacznia konstrukcję dokumentu, co sprawia, że łatwiej przyswajamy nawet złożone informacje. Ponadto czyni materiały bardziej zróżnicowanymi oferując coś ciekawego dla oka w porównaniu do monotonnych czarno-białych.” 

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Pestycydy w truskawkach od rolnika i z bazaru

W sezonie Polacy chętnie kupują truskawki prosto od rolnika albo na bazarku. Wybierają je...

Truskawki z Biedronki gorsze niż z Lidla

Zbadaliśmy pozostałości pestycydów w polskich truskawkach z Lidla i Biedronki. W truskawkach z Biedronki...

Nieliczne roboty koszą dobrze

8 ROBOTÓW KOSZĄCYCH W TEŚCIE: Wiele automatycznych kosiarek z testu radzi sobie tylko z...