0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaNa CzasieNiezależne testy w Polsce

Niezależne testy w Polsce

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

Wczoraj w Brukseli opublikowano ostateczne rezultaty trwającego trzy lata projektu UE współfinansowanego przez Komisję Europejską, dotyczącego niezależnych porównawczych testów produktów. Organizacje i czasopisma konsumenckie w Polsce, na Cyprze, w Czechach, Rumunii, Słowenii i na Węgrzech otrzymały wsparcie merytoryczne i finansowe.

Polskę w projekcie reprezentowała Fundacja PRO-TEST, wydawca magazynu PRO-TEST (dawniej „Świat Konsumenta”) oraz Federacja Konsumentów.

W ramach projektu przeprowadzono łącznie 18 testów porównawczych na użytek organizacji konsumenckich. Od pralek i telewizorów po cyfrowe aparaty fotograficzne, telefony komórkowe, odkurzacze, foteliki samochodowe, środki piorące, emulsje do opalania i przenośne odtwarzacze muzyczne – przed dokonaniem zakupów konsumenci mogą przeczytać wyniki testów tych wszystkich grup produktów.

– Chodzi o to, by udostępnić nowym konsumentom najpotężniejszą broń, którą mogą dysponować: wiedzę. Mam na myśli wiedzę na temat jakości, bezpieczeństwa i wartości lub ceny produktów, które kupują każdego dnia. Cieszę się, że konsumenci w kolejnych sześciu krajach mogą teraz zasięgnąć porady z wiarygodnego źródła, żeby dokonać korzystnego zakupu – powiedziała Meglena Kuneva, komisarz UE ds. konsumentów.

Projekt powstał z inicjatywy Międzynarodowej Organizacji Badań i Testów Konsumenckich (ang. International Consumer Research and Testing – ICRT) oraz Europejskiej Organizacji Konsumentów (BEUC). Jego całkowity koszt wyniósł ponad 5 mln euro, z czego ponad 1,6 mln euro stanowił wkład Komisji Europejskiej.

– Ogólnie rzecz biorąc, warto zauważyć, że jakość takich produktów jak urządzenia i sprzęt elektroniczny jest przeważnie podobna w całej UE, z kilkoma zaskakującymi wyjątkami – powiedział Guido Adriaenssens z ICRT. – A zatem konsumenci w krajach takich jak Polska mają żywotny interes w tym, by zapoznać się z wynikami testów – dodał.

Polscy konsumenci mają do dyspozycji około 200 testów na stronie www.pro-test.nexhost.pl.

Więcej informacji na stronach Komisji Europejskiej: http://ec.europa.eu/consumers/empowerment/cons_tests_en.htm

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Duże lodówki w teście

13 LODÓWEK SIDE-BY-SIDE W TEŚCIE: Siedem bardzo dobrych dużych lodówek i sześć nieco słabszych...

Dobre też wśród tanich

28 SZCZOTECZEK ELEKTRYCZNYCH W TEŚCIE: Większość szczoteczek z testu czyści zęby bardzo dobrze. Problemy...

Test ekspresów do kawy: Wybierz tani i dobry

31 EKSPRESÓW DO KAWY W TEŚCIE: Czy dobry ekspres musi być drogi? Nowy test...