0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaNa CzasieNiemcy będą chronieni przed olejami mineralnymi z żywności

Niemcy będą chronieni przed olejami mineralnymi z żywności

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

Federalne Ministerstwo Ochrony Konsumentów zareagowało na test kalendarzy adwentowych Fundacji Warentest. Mają powstać przepisy chroniące konsumentów przed olejami mineralnymi z żywności.

 

Przypomnijmy, partnerska organizacja Fundacji Pro-Test z Niemiec, przeprowadziła przed adwentem test 24 kalendarzy adwentowych dla dzieci. Wszystkie zawierały szkodliwe oleje mineralne, a dziewięć – szczególnie niebezpieczne aromatyczne oleje mineralne, które są podejrzewane o działanie rakotwórcze. Do czekolady przedostały się prawdopodobnie z kartonowych opakowań.

 

Po publikacji wyników testu Federalne Ministerstwo Ochrony Konsumentów postanowiło podjąć kroki zmierzające do ustanowienia regulacji prawnych, wyznaczających dopuszczalną ilość olejów mineralnych, które mogą przedostać się z opakowań do artykułów spożywczych. Według ministerstwa dobrowolne działania producentów mające na celu zmniejszanie ilości szkodliwych olejów w żywności nie przynoszą efektów.

 

Aktualnie nie ma norm, które ograniczałyby zawartość olejów mineralnych w żywności, ponieważ ich oddziaływanie na zdrowie nie jest jeszcze do końca poznane. Niewiele laboratoriów ma też możliwość wykrywania tych substancji w żywności.

 

Oleje mineralne mogą przedostawać się do żywności również z barwników pochodzących z nadruków i napisów na opakowaniach, jeżeli zostały one nadrukowane farbami z zawartością olejów mineralnych. Dlatego druga norma, którą zapowiada w Niemczech Ministerstwo Ochrony Konsumentów, będzie zakazywać stosowania takich farb na opakowaniach żywności. Jak na razie dokładne terminy wprowadzenia nowych norm chroniących konsumentów nie są znane. 

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Nie wszystkie wytrzymały

13 NOŻYC DO ŻYWOPŁOTU W TEŚCIE: Z cienkimi gałęziami prawie każde nożyce akumulatorowe z...

Test małych telewizorów: Telewizor idealny

43 TELEWIZORY 32-50 cali W TEŚCIE: Ten test małych telewizorów pokazał, że nie zawsze...

Pojedynek gigantów, czyli duże telewizory w teście

64 TELEWIZORY 55-65 CALI W TEŚCIE: 29 telewizorów z testu okazało się jedynie dostatecznych....