0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaNa CzasieNiemcy będą chronieni przed olejami mineralnymi z żywności

Niemcy będą chronieni przed olejami mineralnymi z żywności

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

Federalne Ministerstwo Ochrony Konsumentów zareagowało na test kalendarzy adwentowych Fundacji Warentest. Mają powstać przepisy chroniące konsumentów przed olejami mineralnymi z żywności.

 

Przypomnijmy, partnerska organizacja Fundacji Pro-Test z Niemiec, przeprowadziła przed adwentem test 24 kalendarzy adwentowych dla dzieci. Wszystkie zawierały szkodliwe oleje mineralne, a dziewięć – szczególnie niebezpieczne aromatyczne oleje mineralne, które są podejrzewane o działanie rakotwórcze. Do czekolady przedostały się prawdopodobnie z kartonowych opakowań.

 

Po publikacji wyników testu Federalne Ministerstwo Ochrony Konsumentów postanowiło podjąć kroki zmierzające do ustanowienia regulacji prawnych, wyznaczających dopuszczalną ilość olejów mineralnych, które mogą przedostać się z opakowań do artykułów spożywczych. Według ministerstwa dobrowolne działania producentów mające na celu zmniejszanie ilości szkodliwych olejów w żywności nie przynoszą efektów.

 

Aktualnie nie ma norm, które ograniczałyby zawartość olejów mineralnych w żywności, ponieważ ich oddziaływanie na zdrowie nie jest jeszcze do końca poznane. Niewiele laboratoriów ma też możliwość wykrywania tych substancji w żywności.

 

Oleje mineralne mogą przedostawać się do żywności również z barwników pochodzących z nadruków i napisów na opakowaniach, jeżeli zostały one nadrukowane farbami z zawartością olejów mineralnych. Dlatego druga norma, którą zapowiada w Niemczech Ministerstwo Ochrony Konsumentów, będzie zakazywać stosowania takich farb na opakowaniach żywności. Jak na razie dokładne terminy wprowadzenia nowych norm chroniących konsumentów nie są znane. 

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Dobre też wśród tanich

28 SZCZOTECZEK ELEKTRYCZNYCH W TEŚCIE: Większość szczoteczek z testu czyści zęby bardzo dobrze. Problemy...

Test ekspresów do kawy: Wybierz tani i dobry

31 EKSPRESÓW DO KAWY W TEŚCIE: Czy dobry ekspres musi być drogi? Nowy test...

Test oczyszczaczy: W poszukiwaniu czystego powietrza

7 OCZYSZCZACZY POWIETRZA W TEŚCIE: Jaki oczyszczacz powietrza kupić? Taki, który skutecznie usuwa wirusy,...