0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaNa CzasieNielegalne opłaty Getin Noble Banku

Nielegalne opłaty Getin Noble Banku

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

Getin Noble Bank pobierał niezgodnie z prawem opłaty od użytkowników swoich kart kredytowych, którzy spóźniali się ze spłatą zadłużenia. UOKiK uznał, że spółka naruszyła zbiorowe interesy konsumentów.

 

Według raportu Narodowego Banku Polskiego od grudnia 2008 roku do czerwca 2010 roku wartość zadłużenia na kartach kredytowych na polskim rynku wzrosła z 10,8 do aż 14,8 mld zł. Część tego zadłużenia wynika z braku spłaty kredytów w terminie. Jak wynika z doświadczeń Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, postępowanie banków wobec klientów, którzy nieterminowo regulują zobowiązania, nie zawsze jest zgodne z prawem.

 

Getin Noble Bank powstał w czerwcu 2009 roku w wyniku połączenia dwóch spółek Getin Bank i Noble Bank. W tym samym czasie, po skardze przekazanej przez konsumenta, UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające praktyki stosowane przez bank. Wątpliwości Urzędu wzbudziły opłaty pobierane od klientów spóźniających się ze spłatą zadłużenia na karcie kredytowej.

 

Zgodnie z przepisami, jeżeli klient nieterminowo reguluje należności wobec banku, temu ostatniemu należą się karne odsetki. Przedsiębiorcy wolno też pobierać opłaty manipulacyjne za dodatkowe czynności związane z przypominaniem klientowi o konieczności spłaty zaległego zadłużenia, na przykład za wysyłanie listów czy wykonywanie telefonów, przy czym ich wysokość powinna jedynie rekompensować koszty wykonania każdej z tych czynności.

 

Jednak przeprowadzone postępowanie UOKiK wykazało, że Getin Noble Bank w tabeli opłat i prowizji kart kredytowych i ratalnych przewidział opłatę za obsługę nieterminowej spłaty – czyli za czynności typu wysłanie SMS-a, kontakt telefoniczny czy monit. Jak ustalił Urząd, bank już w pierwszym dniu zadłużenia automatycznie naliczał tę opłatę wszystkim klientom. Nawet w przypadku, gdy nie podejmował żadnych działań w stosunku do konsumenta.

 

Takie automatyczne pobieranie opłat od wszystkich klientów, którzy spóźnili się ze spłatą zadłużenia na karcie kredytowej bez względu na to, czy dodatkowe czynności zostały faktycznie podjęte, zakwestionował UOKiK. Zdaniem ekspertów Urzędu jednym z efektów działania banku było niesłuszne obciążanie kosztami upomnień klientów, którzy spłacili zaległości, zanim bank zdążył podjąć czynności przypominające o zadłużeniu. Niedozwolona praktyka była stosowana przez Getin Bank od 2006 roku, a po fuzji w 2009 roku – także przez Getin Noble Bank.

 

Za stosowanie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów UOKiK nałożył na przedsiębiorcę karę w wysokości blisko 2 mln zł. Okolicznością mającą wpływ na zmniejszenie sankcji finansowej było zaprzestanie stosowania niedozwolonej praktyki jeszcze w trakcie postępowania. Decyzja nie jest jeszcze prawomocna – bankowi przysługuje od niej odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Nie wszystkie wytrzymały

13 NOŻYC DO ŻYWOPŁOTU W TEŚCIE: Z cienkimi gałęziami prawie każde nożyce akumulatorowe z...

Test małych telewizorów: Telewizor idealny

43 TELEWIZORY 32-50 cali W TEŚCIE: Ten test małych telewizorów pokazał, że nie zawsze...

Pojedynek gigantów, czyli duże telewizory w teście

64 TELEWIZORY 55-65 CALI W TEŚCIE: 29 telewizorów z testu okazało się jedynie dostatecznych....