0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaNa CzasieUwaga na… niebezpieczną toksynę w paście warzywnej

Uwaga na… niebezpieczną toksynę w paście warzywnej

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

W paście warzywnej, która trafiła do sklepów,  wykryto bardzo niebezpieczną dla zdrowia i życia ludzi toksynę botulinową oraz bakterię Clostridium botulinum, czyli jad kiełbasiany. Sprawdź, czy nie masz zanieczyszczonej pasty w domu.

 

Jak poinformował Główny Inspektorat Sanitarny, w wyniku postępowania wyjaśniającego związanego z zatruciem toksyną botulinową, stwierdzono obecność Clostridium botulinum oraz toksyny botulinowej w próbce produktu o nazwie: Pasta warzywna śródziemnomorska z pestkami dyni Mega Vega.

 

Jak podkreśla GIS, Spożycie produktu zanieczyszczonego toksyną botulinową stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Dodaje też, że w przypadku spożycia i wystąpienia objawów chorobowych w postaci nudności, wymiotów czy zaburzeń widzenia, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

 

Toksyczna pasta: sprawdź, czy masz ją w domu!

 

O jaką dokładnie pastę chodzi? Zanieczyszczony produkt to: Pasta warzywna śródziemnomorska z pestkami dyni Mega Vega oferowana w słoiczkach o gramaturze 180 g. Zanieczyszczenie dotyczy pasty o dacie minimalnej trwałości, będącej jednocześnie numerem partii: 18.01.2022. Jej producent to: Revocann Sp. z o.o., Wola Batorska 747, 32-007 Wola Batorska.

 

Rozpoczęła się akcja wycofywania feralnej pasty z rynku.

 

Uwaga: ważne! Żywności podejrzewanej o obecność jadu kiełbasianego nie należy wyrzucać.

 

Co to jest toksyna botulinowa?

 

Żyją w gruncie leśnym, na dnie rzek i jezior, a także między innymi w żołądkach ssaków – mowa o bakteriach typu Clostridium botulinum. W beztlenowych warunkach bakterie te produkują neurotoksynę – toksynę botulinową.

 

Zostały odkryte w końcu XIX wieku jako zarazki wywołujące botulizm – niebezpieczne zatrucie pokarmowe, które objawia się porażeniem mięśni i upośledzeniem działania kładu nerwowego. W efekcie może prowadzić nawet do śmierci.

 

Co ciekawe, specjalnie przygotowaną i oczyszczoną toksynę botulinową stosuje się dzisiaj w medycynie, w tym medycynie estetycznej. Botoks służący do wygładzania zmarszczek to właśnie jedno z zastosowań jadu kiełbasianego.

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Test małych telewizorów: Telewizor idealny

43 TELEWIZORY 32-50 cali W TEŚCIE: Ten test małych telewizorów pokazał, że nie zawsze...

Pojedynek gigantów, czyli duże telewizory w teście

64 TELEWIZORY 55-65 CALI W TEŚCIE: 29 telewizorów z testu okazało się jedynie dostatecznych....

Zdrowe jedzenie z frytkownicy? – Test

46 FRYTKOWNIC BEZTŁUSZCZOWYCH W TEŚCIE: Frytki bez tłuszczu z frytkownicy? Frytkownica beztłuszczowa, inaczej airfryer,...