Nigdy sam nie odstawiaj aspiryny, jeżeli zażywasz ją po ataku serca lub udarze mózgu, grozi ci bowiem kolejny atak.
Osoba, która po ataku serca czy też udarze mózgu, zażywa rozcieńczający krew kwas acetylosalicylowy, czyli popularną aspirynę, nigdy nie powinna przerywać stosowania leku na własną rękę. W przeciwnym razie wzrasta ryzyko kolejnych ataków układu sercowo-naczyniowego. Fakt ten potwierdzają dwa badania naukowe przeprowadzone wśród brytyjskich pacjentów. Wyniki tych badań zostały opublikowane w tym roku na łamach czasopism „Neurology” i „British Medical Journal”.
Kwas acetylosalicylowy (aspiryna) zapobiega atakom serca i udarom mózgu i jest zalecany do długotrwałej terapii. Lecz odstawienie kwasu acetylosalicylowego zwiększa ryzyko udarów oraz ich przyczyn o około 40%, a w przypadku zawałów serca – nawet więcej.
Naukowcy przypuszczają, że wielu pacjentów przerywa stosowanie leku, ponieważ zapominają o nim, kwestionują skuteczność jego działania lub obawiają sie skutków ubocznych.
Pamiętaj: Wszelkie problemy z kwasem acetylosalicylowym należy zawsze omówić z lekarzem. Przed poważniejszymi operacjami należy odstawić lek, jednak dopiero po wcześniejszej konsultacji z lekarzem i, w miarę możliwości, na krótki czas.