0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaNa CzasieNapiwek za makijaż

Napiwek za makijaż

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

Odrobina szminki lub pudru na twarzy zwiększa przebojowość i pewność siebie. Teraz okazało się, że zwiększa także… otrzymywane napiwki.

 

Okazuje się, że kelnerki stosujące dobry makijaż częściej otrzymują od gości napiwki. Co więcej, napiwki te są o 25% większe niż sumy przekazywane koleżankom, które się nie malują. Takie wnioski płyną z analizy przeprowadzonej przez francuskich specjalistów z Uniwersytetów De Bretagne Sud i De Maine.

 

Szminkę, puder i maskarę można stosować więc w strategicznym celu: – Makijaż może pomóc kobietom wynegocjować lepsze warunki pracy i uzyskiwać wyższe zarobki. Ta zasada obowiązuje także w gastronomii – mówi Mo Mokhtar, dyrektor zarządzający Pasiony Group, angielskiej firmy konsultingowej specjalizującej się w branży gastronomicznej.

 

Badania wykazały jednak, że makijaż motywuje do większych napiwków wyłącznie mężczyzn. Kobiety, jeżeli w ogóle, oferują ładnie pomalowanym kelnerkom mniejsze napiwki.

 

Naukowcy potwierdzili, że kwestia stosowania makijażu lub jego brak miała wpływ na wszystkie kobiety pracujące w lokalach gastronomicznych i uczestniczące w badaniu. Mężczyźni przekazują kelnerkom z odpowiednim makijażem większe napiwki, ponieważ wydają się one bardziej pociągające, a kosmetyki sprawiają, że twarz uzyskuje bardziej niewinny wizerunek. Odpowiedni makijaż oczu lub ust sprawia między innymi, że oblicze uzyskuje proporcje typowe dla twarzy dziecka. Wizerunek kobiety staje się tym samym bardziej wrażliwy. Należy jednak pamiętać, że – przykładowo – optyczne powiększenie ust za pomocą makijażu jest także przejawem erotycznego komunikatu. – Determinuje on określone zachowania ze strony mężczyzn, którzy czują się w obowiązku podkreślić swoją męskość, chociażby poprzez zaoferowanie większego napiwku – stwierdza Mokhtar.

 

Badania wykazały więc, że bardziej atrakcyjne wizualnie kelnerki zarabiają na napiwkach więcej. Wcześniejsze analizy potwierdziły także, iż kobiety stosujące makijaż uznawane są w społecznych odczuciach za lepiej zorganizowane, bardziej zadbane i kobiece, pewniejsze siebie, a przez to bardziej interesujące i cieszące się większym zainteresowaniem. 

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Nieliczne roboty koszą dobrze

8 ROBOTÓW KOSZĄCYCH W TEŚCIE: Wiele automatycznych kosiarek z testu radzi sobie tylko z...

Test: Pestycydy w pomidorach z importu

Wszystkie pomidory z nowego testu zawierały pozostałości pestycydów. Tym razem zbadaliśmy osiem rodzajów pomidorów,...

Tanie zapięcia lepsze od drogich

23 ZAPIĘCIA DO ROWERÓW W TEŚCIE: Łańcuchowe, U-lock czy składane? Jakim rodzajem zapięcia zabezpieczysz...