0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaNa CzasieKonina pochodziła z polskich zakładów

Konina pochodziła z polskich zakładów

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

Jednym z głównych źródeł sprzedawanej w całej Europie koniny dodawanej do wołowiny bez informowania o tym konsumentów okazały się zakłady produkcyjne z Polski.

 

W próbkach mięsa wołowego z trzech polskich zakładów produkcyjnych wykryto końskie DNA. Chodzi o zakłady w województwach: mazowieckim, łódzkim i warmińsko-mazurskim – poinformował w środę wieczorem Główny Inspektorat Weterynarii. Sprawa została zgłoszona do prokuratury. Jak na razie badaniu poddano 121 próbek. Kolejnych 80 jest wciąż w laboratoriach.

 

GIW nie podaje jednak nazw zakładów, w których znaleziono koninę. Jak tłumaczy główny lekarz weterynarii Janusz Związek, to dlatego, że wciąż trwają ustalenia dotyczące źródła pochodzenia mięsa.

 

Tymczasem na przykład w Niemczech, dokąd skandal mięsny także dotarł, Ministerstwo Żywienia, Rolnictwa i Ochrony Konsumentów podaje szczegółowe informacje dotyczące firm, w których wykryto koninę. Konsumenci dostali także listę tych produktów, w których zawartość koniny tylko się podejrzewa. Zostały one natychmiast wycofane z rynku.

 

– Różnica między Polską a Europą Zachodnią polega na tym, że tam instytucje państwowe chronią konsumentów, a u nas… producentów – mówi Piotr Koluch, prezes Fundacji Pro-Test. – Nie pierwszy raz w Polsce niemożliwe jest uzyskanie informacji publicznej na temat producentów i artykułów, które są zafałszowane – dodaje Piotr Koluch. 

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Pestycydy w truskawkach od rolnika i z bazaru

W sezonie Polacy chętnie kupują truskawki prosto od rolnika albo na bazarku. Wybierają je...

Truskawki z Biedronki gorsze niż z Lidla

Zbadaliśmy pozostałości pestycydów w polskich truskawkach z Lidla i Biedronki. W truskawkach z Biedronki...

Nieliczne roboty koszą dobrze

8 ROBOTÓW KOSZĄCYCH W TEŚCIE: Wiele automatycznych kosiarek z testu radzi sobie tylko z...