Kolorowe zawieszki zatrzymane na granicy zawierały niebezpieczne ftalany w niedozwolonej ilości. Reszta z pięciu zbadanych przez UOKiK gumek do wyplatania bransoletek i zawieszek, sprzedawane w polskich sklepach nie zawierała szkodliwych substancji.
Po tym, jak służby w Wielkiej Brytanii i we Włoszech wykryły w popularnej zabawce dla dzieci – zestawach kolorowych gumek z zawieszkami – szkodliwe dla zdrowia ftalany, rozpoczęła się kontrola również w Polsce. Na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów od połowy września Inspekcja Handlowa przeprowadza badania laboratoryjne zestawów do wyplatania bransoletek.
Pierwsze próbki kolorowych gumek i zawieszek zostały pobrane zarówno z małych punktów sprzedaży detalicznej, jak i sieciowych sklepów z zabawkami. Trafiły do specjalistycznego laboratorium UOKiK w Łodzi, które zbadało obecność związków chemicznych – ftalanów.
Przebadano także próbki wyrobów zatrzymane na granicy przez służby celne.
Związki z grupy ftalanów, czyli estrów kwasu ftalowego, są obecne w zabawkach z tworzyw sztucznych, nadając im między innymi elastyczność. Dopuszczalne stężenie ftalanów w zabawkach to 0,1% masy z ich dodatkiem. Występowanie tych związków w stężeniach wyższych niż dopuszczalne jest niebezpieczne dla dzieci z uwagi na ich negatywny wpływ na gospodarkę hormonalną, w szczególności rozrodczość.
Jak wynika z analizy laboratorium UOKiK, pierwsze przebadane pięć próbek dostępnych na polskim rynku kolorowych gumek do wyplatania bransoletek nie zawierało szkodliwych substancji. Analizowane akcesoria to między innymi gumki w zestawach po 19, 15 i 6 kolorów.
Niestety potwierdziły się doniesienia medialne o występowaniu ftalanów w dwóch próbkach zawieszek zatrzymanych przez służby celne na granicy. Jak wynika z analizy laboratorium, w badanych zabawkach zostały przekroczone normy ftalanu di (2-etyloheksylu) o co najmniej 28% w jednym zestawie oraz o co najmniej 4,5% w drugim. Zakwestionowane akcesoria to komplety zawierające odpowiednio 12 i 14 różnego rodzaju zawieszek. Zabawki te nie zostaną dopuszczone do swobodnego obrotu na terenie Unii Europejskiej.
Obecnie na terenie całego kraju pobierane są kolejne próbki – zarówno przez organy celne, jak i Wojewódzkie Inspektoraty Inspekcji Handlowej. Laboratorium w Łodzi bada na bieżąco kolejne próbki gumek i zawieszek.
Czytaj też:
Niebezpieczne bransoletki – kolorowe zagrożenie
Test zabawek – sprawdź, które zabawki okazały się toksyczne