0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaNa CzasieIle jaj kupimy za pensję?

Ile jaj kupimy za pensję?

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

W tym roku za średnią pensję kupimy 7646 jaj i aż o dziesięć wielkanocnych koszyków więcej niż przed rokiem. To w dużej mierze wynik wyjątkowo niskich cen jajek oraz wzrostu zarobków.

 

Najpopularniejsze jajka, klasy M są nawet o 10% tańsze niż przed rokiem. W zależności od klasy, w tym sezonie ceny wahają się od 36 do 68 gr. za sztukę.

 

Porównanie średnich cen najpopularniejszych jaj

rodzaj jaj

marzec 2012

marzec 2013

marzec 2014

jaja bardzo duże (klasa XL)

63 gr.

58 gr.

68 gr.

jaja duże (klasa L)

51 gr.

48 gr.

46 gr.

jaja średnie (klasa M)

46 gr.

40 gr.

36 gr.

 

Według wyliczeń portalu Money.pl, dzięki spadkowi cen za średnią pensję brutto bylibyśmy w stanie kupić ich aż 7646 sztuk, o niemal 700 więcej niż przed rokiem. To od ponad półwiecza najlepszy wynik.

 

Skąd wziął się tak duży spadek cen jajek w ciągu roku? – Na hodowcach odbijała się jeszcze przed rokiem decyzja Unii Europejskiej o konieczności zakupu nowych klatek dla niosek, wprowadzona w 2012 roku – tłumaczy prof. Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w Warszawie. Hodowcy, którzy musieli je kupić, dodatkowe koszty poniesione w ten sposób rekompensowali sobie windując ceny jaj. – Dopiero po dwóch latach od wprowadzenia rozporządzenia widzimy uspokojenie na rynku jajecznym – zauważa prof. Świetlik.

 

Money.pl sprawdził również, jak zmieniła się siła nabywcza naszych pensji w szerszym ujęciu, czyli na ile świątecznych koszyków możemy sobie pozwolić. W przeciągu roku średnia pensja wzrosła o 3,6% z 3690 zł do 3823 zł. W tym czasie, jak wylicza prof. Świetlik, potaniała duża część produktów, które wkładamy do wielkanocnego koszyka. Jak co roku, Money.pl sprawdził, ile zapłacić trzeba za zestaw: bochenek chleba, kilogram mąki, kilogram cukru, 10 jaj klasy M, kilogram szynki i kostka masła i porównał z poprzednimi latami.

 

Chleb, mąka, cukier i jajka potaniały. Ceny szynki i masła co prawda wzrosły, choć nieznacznie, średnio o 8%. Dzięki temu, gdyby na tegoroczne święta wielkanocne Polak zarabiający średnią krajową chciał wydać swoją całą pensję brutto, mógłby przygotować aż 105 koszyków, płacąc za każdy o 2,50 zł mniej niż rok wcześniej. To rekord w porównaniu z poprzednimi latami: w 2013 roku mogliśmy bowiem kupić 95 takich koszyków, rok wcześniej – tylko 85. Jeśli się zaś cofniemy do 1990 roku, okaże się, że wtedy za średnia pensja wystarczyła tylko na 10 koszyków wielkanocnych.

 

Ale to nie znaczy, że żywność tanieje. Najwyraźniej w tym roku odczujemy wzrost cen mleka, masła i nabiału. Jak wyliczyli eksperci z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, na początku tego roku przeciętne ceny masła były nawet o 29% wyższe niż 12 miesięcy wcześniej. Agencja Rynku Rolnego przewiduje z kolei, że duży popyt na polskie mleko za granicami kraju zaowocuje tym, że ceny utrzymają się na dość wysokim poziomie. Więcej zapłacą też tym razem miłośnicy czekolady, cytrusów i ryb.

Źródło: Money.pl 

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Najlepsza szczoteczka dla malucha

8 ELEKTRYCZNYCH SZCZOTECZEK DLA DZIECI W TEŚCIE: Zadbaj o zdrowe zęby swojego dziecka za...

Test kasków: Tylko dwa dobrze chronią

10 KASKÓW NARCIARSKICH I SNOWBOARDOWYCH W TEŚCIE: W tym teście znajdziesz wyniki badań kasków...

Poznaj najlepsze słuchawki douszne

30 SŁUCHAWEK DOUSZNYCH W TEŚCIE: W tym teście znajdziesz porównanie 30 bezprzewodowych słuchawek dousznych....