0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaNa CzasieEuropa nadużywa alkoholu

Europa nadużywa alkoholu

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

Europejczycy najbardziej na świecie nadużywają alkoholu i najczęściej palą papierosy, a niedługo mogą być najbardziej otyli – wynika z raportu WHO.

 

W opracowaniu Światowej Organizacji Zdrowia uwzględniono 53 kraje, zarówno państwa Unii Europejskiej, jak również Izrael oraz kraje dawnego bloku sowieckiego, takie jak na przykład Azerbejdżan.

 

Według raportu Europejczycy nadal cieszą się lepszym stanem zdrowiem niż przed pięciu laty. W niektórych państwach przeciętna oczekiwana długość życia sięga 82 lat i jest jedną z najdłuższych na świecie. Zbyt wielu mieszkańców naszego kontynentu nie dba jednak o zdrowie.

 

Dyrektor WHO na Europę, Claudia Stein twierdzi, że jeśli nic się nie zmieni, to długość życia kolejnych pokoleń Europejczyków może się skrócić. W raporcie zwraca się jednak uwagę na duże różnice w stylu życia i przestrzeganiu zaleceń zdrowotnych wśród mieszkańców poszczególnych krajów.

 

Na jednego przeciętnego Europejczyka przypada najwięcej na świecie, bo aż 11 litrów wypijanego rocznie czystego alkoholu. Duża jest jednak rozpiętość w jego spożyciu między poszczególnymi mieszkańcami. W krajach islamskich, takich jak Turcja i Azerbejdżan, na jedną osobę przypada 1,4 l czystego alkoholu rocznie, tymczasem Białorusini każdego roku wypijają średnio 14,4 litry czystego alkoholu.

 

Przeciętny Polak wypił w 2012 r. 10,2 litra czystego alkoholu, czyli tyle samo, co w 2008 r. Wyjątkiem był 2007 r., kiedy to spożycie alkoholu przez statystycznego mieszkańca naszego kraju wzrosło do 10,8 litrów. Ale przed 20 laty, w 1992 r. (według danych OECD) nie przekraczało ono 8,3 litrów, było zatem o prawie 2 litry mniejsze. Statystyczny Niemiec wypija rocznie 11 l czystego alkoholu.

 

Mimo kampanii edukacyjnych nadal 30% Europejczyków pali papierosy – to więcej niż w innych regionach świata. Najczęściej palą Rosjanie, Gruzini i Grecy, a najmniej Duńczycy i Islandczycy. W Polsce codziennie wciąż pali 9 mln osób, w tym 3,5 mln kobiet. W Wielkiej Brytanii i Polsce rak płuc jest już częstszą przyczyną zgonów aniżeli rak piersi. W Turkmenistanie pali zaledwie 8% mieszkańców. – Marzę o Europie wolnej od dymu tytoniowego – stwierdza w komentarzu Claudia Stein.

 

Niepokojąco wzrasta liczba osób z nadwaga i otyłością. Kłopoty z tuszą ma już 59% Europejczyków, których już tylko nieznacznie wyprzedzają Amerykanie. W Stanach Zjednoczonych 61% osób ma zbyt dużą masę ciała.

 

W Europie najdłużej żyją Francuzi, Włosi i Hiszpanie. Przeciętna długość życia wzrosła u nich do 82 lat. Białorusini, Rosjanie i Mołdawianie żyją najkrócej – zaledwie 71 lat.

 

Według najnowszych danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie, przeciętna długość życia w naszym kraju wydłużyła się do 78,5 lat. Długość życia mężczyzn w Polsce wydłużyła się od 1991 r. z 66 do 73,8 lat, czyli o prawie osiem lat. Polki zaś żyją dłużej o sześć lat. O ile w 1991 r. przeciętna długość ich życia wynosiła 75 lata, to w 2013 r. zwiększyła się do 83,1 lat.

 

– Nadal Polacy żyją o cztery lata krócej, a Polki o trzy lata krócej niż mężczyźni i kobiety w 15 najbogatszych krajach Unii Europejskiej – twierdzi prof. Bogdan Wojtyniak z NIZP-PZH.

 

Według Claudii Stein, stopniowo zmniejszają się różnice pod względem przeciętnej długości życia oraz śmiertelności między poszczególnymi krajami europejskimi, nadal jednak są one wyraźne, a między niektórymi krajami – wręcz ekstremalne.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Pestycydy w truskawkach od rolnika i z bazaru

W sezonie Polacy chętnie kupują truskawki prosto od rolnika albo na bazarku. Wybierają je...

Truskawki z Biedronki gorsze niż z Lidla

Zbadaliśmy pozostałości pestycydów w polskich truskawkach z Lidla i Biedronki. W truskawkach z Biedronki...

Nieliczne roboty koszą dobrze

8 ROBOTÓW KOSZĄCYCH W TEŚCIE: Wiele automatycznych kosiarek z testu radzi sobie tylko z...