0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaNa CzasieDobroczynne kakao

Dobroczynne kakao

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

Kakao może chronić przed rakiem jelita grubego – wynika z najnowszych badań.

 

Bogate we flawonoidy kakao może pomóc zapobiegać problemom jelitowym związanym ze zmianami oksydacyjnymi, w tym również nowotworom jelita grubego – donosi pismo „Molecular Nutrition & Food Research”.

 

W jaki sposób kakao miałoby działać przeciwnowotworowo? Otóż ekspozycja na różnego rodzaju toksyny, substancje rakotwórcze czy mutagenne, czyli zmieniające materiał genetyczny, które zjadamy wraz z pożywieniem sprawia, że błona śluzowa jelit jest bardzo podatna na patologie. – Ochronę przed tymi patologiami może zapewniać kakao. Na tle innych produktów o wysokiej zawartości flawonoidów wyróżnia się ono wysoką koncentracją procyjanidyny, która neutralizuje działanie wielu reaktywnych form tlenu – mówi María Ángeles Martín Arribas z hiszpańskiego Instytutu Nauki i Technologii Żywności i Żywienia (ICTAN).

 

W trakcie badań na szczurach udało się po raz pierwszy potwierdzić, że konsumpcja kakao pomaga chronić przed rakiem jelita grubego. Gryzonie, u których rozpoczął się proces powstawania raka, przez osiem tygodni otrzymywały pokarm zawierający 12% kakao.

 

Co się okazało? U szczurów, których dieta była bogata w kakao, zmniejszyła się liczba zmian w jelitach spowodowanych działaniem czynników rakotwórczych. Zaobserwowano także zmniejszenie szkód oksydacyjnych w komórkach oraz nasilenie procesu zaprogramowanej śmierci komórek, który hamuje rozwój raka.

 

Choć dokładne zidentyfikowanie związków, którym kakao zawdzięcza swoje właściwości, wymaga dłuższych badań, naukowcy są przekonani, że dieta bogata w kakao przyczynia się do zmniejszenia ryzyka zapadnięcia na raka jelita grubego.

(naukawpolsce.pap.pl)

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Tanie zapięcia lepsze od drogich

23 ZAPIĘCIA DO ROWERÓW W TEŚCIE: Łańcuchowe, U-lock czy składane? Jakim rodzajem zapięcia zabezpieczysz...

Które ziemniaki mają pestycydy? Sprawdziliśmy

Ziemniaki z Biedronki nie miały żadnych pozostałości pestycydów. Pod tym względem spełniały normy nawet...

Zbadaliśmy pestycydy w pomidorach z Lidla i Biedronki

Po teście jabłek kolej na pomidory. Okazuje się, że one również zawierają pozostałości pestycydów....