Wydłużenie okresu przerwy w jedzeniu w ciągu doby pomaga schudnąć.
W dzisiejszych czasach wiele osób jada nieregularnie. Śniadanie, obiad, kolacja o stałych porach – tak było dawniej. Dziś często łapiemy w biegu przekąskę za przekąską, a dopiero wieczorem jemy dużo i… nie zawsze zdrowo. Efekt? Nadprogramowe kilogramy.
Jedzenie non stop
Amerykańscy naukowcy z kalifornijskiego Instytutu Salk wzięli pod lupę zwyczaje związane z odżywianiem ponad 150 osób w wieku od 21 do 55 lat. Uczestnicy badania przez trzy tygodnie robili zdjęcia swoich posiłków, w tym również napojów i przekąsek. Co się okazało? Tylko jedną czwartą swojego dziennego zapotrzebowania kalorycznego zjadali przed południem. Więcej niż jedną trzecią zaś – po godzinie 18. Ponad połowa badanych jadła praktycznie przez cały czas, kiedy nie spała, czyli przez około 15 godzin na dobę lub dłużej.
Dłuższy czas bez jedzenia = mniej na wadze?
Później ośmiu uczestników badania skróciło czas, w którym jedli – do 10-11 godzin dziennie. Po 16 tygodniach stracili średnio 3,5% swojej wagi.
Badanie pokazuje, że okres między pierwszym a ostatnim posiłkiem w ciągu dnia może wpływać na wagę ciała.
Kiedy śniadanie? Kiedy kolacja?
Jednocześnie zwracamy uwagę, że lepiej nie przesuwać śniadania na późniejszą godzinę. Pierwszy posiłek powinniśmy bowiem zjeść jak najszybciej po wstaniu. Inne badania dowodzą bowiem, że osoby nie jadające śniadań mają tendencję do tycia. Lepiej zatem po prostu zjeść wcześniej kolację. Pamiętajmy jednak, żeby nie przesadzić w drugą stronę i nie iść spać głodnym. To również nie pomoże nam schudnąć.
Jakie jest więc idealne rozwiązanie? Dłuższy sen – z jednej pozwoli wydłużyć przerwę między wieczornym a porannym posiłkiem, a po drugie dowiedziono, że większa ilość snu korzystnie wpływa na utrzymanie prawidłowej wagi ciała.
Zapewne zainteresuje Cię też: Dieta bez diety, czyli jak schudnąć przy okazji