Żurawina (Oxycoccus) rośnie w klimacie umiarkowanym, również w Polsce. Ma czerwone, soczyste i bardzo kwaśne owoce, które doskonale nadają się na przetwory. Robi się z nich soki, dżemy, konfitury do pieczonych mięs, kisiele i galaretki.
Żurawina jest zdrowa: zawiera witaminy C, A, B1, B2, P, pektyny, błonnik, węglowodany, żelazo, wapń, magnez, fosfor, potas, jod, kwas cytrynowy, chininowy, jabłkowy i benzoesowy. W medycynie ludowej żurawiną leczono stany zapalne, szkorbut, koklusz, gościec i przeziębienia. Również Indianie z Ameryki Północnej, skąd pochodzi żurawina, stosowali ją w celach leczniczych. To, co ludzie wiedzieli od wieków, dziś potwierdzają badania naukowe. Żurawina korzystnie wpływa na wątrobę, układ moczowy, działa przeciwgorączkowo i uspokajająco. Zawiera też flawonoidy o dobroczynnym wpływie na układ krążenia.
Makaron z sosem rybno-żurawinowym
Składniki: 500 g makaronu, 2 szalotki, 100 g selera naciowego, 100 g orzechów, 250 g wędzonego pstrąga (filet), duży pęczek zielonej pietruszki, 2 łyżki oleju, 125 g świeżej żurawiny, 0,2 l śmietany, pieprz, sól, sok z cytryny, cukier
Sposób przyrządzania: Makaron ugotować al dente w osolonej wodzie, po czym odcedzić. W międzyczasie obrać szalotki obrać i pokroić w drobną kostkę, a seler – w cienkie plasterki. Orzechy posiekać. Połowę ryby rozgnieść widelcem, a pozostałą część pokroić na kawałki średniej wielkości. Umyć i posiekać pietruszkę. Na podgrzany olej wrzucić szalotkę i przyrumienić. Dodać seler, żurawinę oraz orzechy i dusić przez kilka minut, po czym dodać rozdrobnioną rybę i śmietanę. Dusić jeszcze dwie, trzy minuty. Na koniec dodać kawałki pstrąga z połową pietruszki i przyprawić solą, pieprzem, sokiem z cytryny i cukrem do smaku. Wymieszać makaron z sosem i posypać resztą pietruszki.