0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Trufle

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

Trufle (Tuber aestivum), zwane też czarnymi diamentami stołu, to najdroższe grzyby świata. Co sprawia, że kosztują majątek? I czy rzeczywiście warte są swojej ceny?

Wygląd trufli – niewielkich, brunatnych porowatych bryłek – nie wskazuje na to, że są tak wykwintne i kosztują od 1000 do nawet 30 tys. zł za kilogram. Za to ich smak i aromat są na tyle wyjątkowe, że ponoć raz spróbowawszy, nie da się o nich zapomnieć.

Niezapomniany smak

Ze względu na intensywność smaku i zapachu, trufle stosuje się jedynie jako przyprawę do dań, nadającą jej niepowtarzalny aromat.

Gdzie znaleźć trufle?

Najdroższa odmiana tych grzybów to trufle białe. Występują tylko w północnych Włoszech – najlepsze są z rejonu Alby.

Trufle są bardzo rzadkie. Rosną w cieplejszych rejonach strefy umiarkowanej, w ziemi, pod dębami i bukami, co sprawia, że jeszcze trudniej je znaleźć, bo po prostu ich nie widać. Dlatego do poszukiwania trufli najczęściej używa się specjalnie wyszkolonych psów (również ich cena jest ogromna) lub… świń.

Trufle na zdrowie

Oprócz swoich walorów smakowych, trufle wyróżniają się też właściwościami zdrowotnymi. Mają działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjnie. Są też antyoksydantem, a więc mają działanie antynowotworowe i opóźniają procesy starzenia.

Trufle w winie

Składniki: Trufle, czerwone wino, masło.

Sposób przyrządzania: Opłukane trufle zalej czerwonym winem i zagotuj. Roztop masło. Trufle odsącz i dodaj do masła. Podawaj jako dodatek do makaronu.

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Test golarek: Ostra, lecz delikatna

9 GOLAREK ELEKTRYCZNYCH W TEŚCIE: Niektóre golarki szarpią skórę albo nie są wodoszczelne. Jest...

Najtańszy oczyszczacz w czołówce testu

12 OCZYSZCZACZY W TEŚCIE: W nowym teście oczyszczaczy powietrza w szranki stanęło 12 modeli....

Te opony są bezpieczne

32 OPONY ZIMOWE W TEŚCIE: Przyczepność na śniegu, lodzie i mokrej nawierzchni ma zimą...