0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Trufle

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

Trufle (Tuber aestivum), zwane też czarnymi diamentami stołu, to najdroższe grzyby świata. Co sprawia, że kosztują majątek? I czy rzeczywiście warte są swojej ceny?

Wygląd trufli – niewielkich, brunatnych porowatych bryłek – nie wskazuje na to, że są tak wykwintne i kosztują od 1000 do nawet 30 tys. zł za kilogram. Za to ich smak i aromat są na tyle wyjątkowe, że ponoć raz spróbowawszy, nie da się o nich zapomnieć.

Niezapomniany smak

Ze względu na intensywność smaku i zapachu, trufle stosuje się jedynie jako przyprawę do dań, nadającą jej niepowtarzalny aromat.

Gdzie znaleźć trufle?

Najdroższa odmiana tych grzybów to trufle białe. Występują tylko w północnych Włoszech – najlepsze są z rejonu Alby.

Trufle są bardzo rzadkie. Rosną w cieplejszych rejonach strefy umiarkowanej, w ziemi, pod dębami i bukami, co sprawia, że jeszcze trudniej je znaleźć, bo po prostu ich nie widać. Dlatego do poszukiwania trufli najczęściej używa się specjalnie wyszkolonych psów (również ich cena jest ogromna) lub… świń.

Trufle na zdrowie

Oprócz swoich walorów smakowych, trufle wyróżniają się też właściwościami zdrowotnymi. Mają działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjnie. Są też antyoksydantem, a więc mają działanie antynowotworowe i opóźniają procesy starzenia.

Trufle w winie

Składniki: Trufle, czerwone wino, masło.

Sposób przyrządzania: Opłukane trufle zalej czerwonym winem i zagotuj. Roztop masło. Trufle odsącz i dodaj do masła. Podawaj jako dodatek do makaronu.

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Nieliczne roboty koszą dobrze

8 ROBOTÓW KOSZĄCYCH W TEŚCIE: Wiele automatycznych kosiarek z testu radzi sobie tylko z...

Test: Pestycydy w pomidorach z importu

Wszystkie pomidory z nowego testu zawierały pozostałości pestycydów. Tym razem zbadaliśmy osiem rodzajów pomidorów,...

Tanie zapięcia lepsze od drogich

23 ZAPIĘCIA DO ROWERÓW W TEŚCIE: Łańcuchowe, U-lock czy składane? Jakim rodzajem zapięcia zabezpieczysz...