0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Rozkosz smaku

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

Kto w spokoju delektuje się jedzeniem i sam gotuje, odżywia się lepiej i zdrowiej, jest w lepszej formie i pozostaje szczupły – to maksyma ruchu Slow Food, przeciwieństwa pośpiesznych fast foodów.

 

Slow Food to organizacja, której głównym celem jest „ochrona prawa do smaku”. Ruch ten powstał w 1986 r. we Włoszech i od początku jego działalność skupiała się głównie na wspieraniu regionalnych produktów, żywności oryginalnej, produkowanej w sposób niespotykany w innych miejscach świata.

 

Przyjemność dla mas

 

Coraz większe tempo życia sprawia, że nie mamy ani czasu, ani ochoty na delektowanie się jedzeniem. A przecież jedzenie, rozkoszowanie się wspaniałymi smakami, to nie tylko potrzeba, ale przede wszystkim zmysłowa przyjemność – przyjemność, jakiej nie doznamy pochłaniając wyjałowionego hamburgera i suche frytki. Miłych doznań pozbawiają podniebienia, na nasze własne życzenie, fast foody. Właśnie w opozycji do wszystkich „fast” powstał ruch Slow Food, który skupia na całym świecie około 100 tys. członków.

 

Ruch ten zrzesza osoby potrzebujące przyjemności smakowania, mające wspólny cel: zapewnić sobie i nam wszystkim, możliwość czerpania i korzystania z odkryć kulinarnych całej ludzkości.

 

W 2002 roku ruch Slow Food miał swą inaugurację w Polsce. Manifest Slow Food określa nasze czasy jako zniewolone przez prędkość, czego przejawem są między innymi fast foody. Odkrywanie smaków zamiast ich biernego przyjmowania – oto sposób życia lansowany przez ruch. Slow Food chce chronić od zapomnienia wszystko to, co daje przyjemność garstce ludzi, a mogłoby dawać każdemu z nas – cudowne i unikalne smaki.

 

Oscypek na salony

 

Ale Slow Food to nie tylko ochrona smaku, to również ochrona produktów. Każdy kraj, a nawet region, ma swoją potrawę lub produkt. Przykład to oscypek. Właśnie ochroną tego małego, góralskiego serka zajęli się członkowie polskiego ruchu Slow Food, którzy postanowili wprowadzić oscypek „na światowe salony”.

 

Jedzenie jest jedną z najważniejszych przyjemności. – To właśnie prędkość życia we współczesnej cywilizacji sprawia, że zapominamy o jednej z podstawowych wartości egzystencji, jaką jest, dobrze rozumiana, zmysłowa przyjemność. Przyjemność, jaką daje chwila wytchnienia, odpoczynku, spokoju, jaką daje czas spędzony wśród przyjaciół; wreszcie przyjemność ze smakowania – zarówno dobrego jedzenia, jak i po prostu głębi i różnorodności życia – stwierdził Giacomo Mojoli, wiceprezes na świat ruchu Slow Food. Niech to również stanie się naszym mottem. Odrobina przyjemności może nam wyjść tylko na dobre. Zatem smacznego!

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Zbadaliśmy pestycydy w pomidorach z Lidla i Biedronki

Po teście jabłek kolej na pomidory. Okazuje się, że one również zawierają pozostałości pestycydów....

Jabłka z Lidla gorsze niż z Biedronki

Fundacja Pro-Test wykryła aż dziewięć różnych pestycydów w jabłkach z Lidla. W jabłkach z...

Test słuchawek: Od ucha do ucha

14 SŁUCHAWEK NAUSZNYCH W TEŚCIE: Test słuchawek wyłonił najlepsze modele. Okazuje się, że za...