0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaArtykułyŻywnośćNiebezpieczeństwo w pigułce

Niebezpieczeństwo w pigułce

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

Cudownej pigułki umożliwiającej szybkie schudnięcie nie ma. Są za to preparaty, w skład w których wchodzą niebezpiecznie, nie zawsze dokładnie zbadane substancje. Sprawdź, co kryją popularne środki na odchudzanie!

Marzysz o idealnej figurze? Wydawałoby się, że nie ma nic prostszego – wystarczy zażywać jeden z preparatów na odchudzanie, którego reklamy pojawiają się w telewizji i w internecie. Ich sprzedawcy nie szczędzą zapewnień co do szybkości i łatwości tracenia zbędnych kilogramów. „5 kg w tydzień”, „chudniesz we śnie” – przekonują. Czy mówią prawdę? I przede wszystkim, czy oferowane przez nich produkty są bezpieczne?

Przerażający wynik testu

Nie ma co się łudzić: Pozbycie się nadwagi w prosty sposób w ekspresowym tempie jest niemożliwe. I może skończyć się fatalnie dla twojego zdrowia. Test preparatów na odchudzanie kupionych w internecie przeprowadzony w laboratorium przez niemiecką Fundację Warentest dał przerażający wynik: 13 z 16 przebadanych środków na odchudzanie stanowiło duże lub bardzo duże zagrożenie dla zdrowia.

Co więcej, efekty działania wielu preparatów są nieprzewidywalne, bo w kapsułkach może znajdować się nieznana, groźna dla zdrowia mieszanka składników. Okazuje się też, że nie zawsze skład jest podawany na opakowaniu, więc konsument może nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, co zażywa.

Ryzykowne składniki

Oto najczęstsze składniki preparatów na odchudzanie, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia

Efedryna: W naturze występuje w roślinie o nazwie efedra. Jest dostępna na receptę, ponieważ łatwo uzależnia i ma silne skutki uboczne. Rośliny o dużej zawartości efedryny występują w północnych Chinach. Efekty uboczne zażywania efedryny to: zakłócenia rytmu serca, wzrost ciśnienia krwi, uzależnienie. Efedryna w wysokich dawkach może prowadzić do śmierci.

Guggulsteron: Substancja pozyskiwana z żywicy ciernistego drzewa guggul. Stosuje się ją w indyjskiej medycynie – ma za zadanie stymulować tarczycę. Na temat jej działań ubocznych u ludzi wiadomo jeszcze bardzo niewiele.

Hoodia: Podobna do kaktusa roślina z południowej Afryki. Jest w ostatnim czasie bardzo intensywnie reklamowana jako środek na schudnięcie, który daje uczucie sytości. Bezpieczeństwo jej stosowania nie jest jeszcze dostatecznie dowiedzione.

Kofeina: Zmniejsza zmęczenie. Jedna filiżanka kawy zawiera od 50 do 100 mg kofeiny. Jeżeli łącznie z kofeiną zażywamy efedrynę, musimy liczyć się z takimi skutkami ubocznymi, jak zaburzenia rytmu serca.

Sibutramina: Poskramiacz apetytu dla osób z otyłością, który może być przyjmowany tylko pod okiem lekarza, z jednoczesną terapią i stosowaniem diety opracowanej przez lekarza. Podczas zażywania sibutraminy należy kontrolować ciśnienie i puls. Możliwe skutki uboczne to podwyższenie ciśnienia krwi i przyspieszony rytm bicia serca.

Synefryna: Pod względem budowy chemicznej to substancja podobna do efedryny. Jej skuteczność w walce z nadwagą i otyłością nie jest dostatecznie potwierdzona naukowo.

Johimbina: Dawniej stosowana w środkach na potencję. Wydawana na receptę. Może podwyższać ciśnienie.

Jak więc schudnąć?

Cokolwiek obiecują producenci pigułek na odchudzanie, zdrowy sposób na schudnięcie jest tylko jeden. Oto recepta: Aby schudnąć, trzeba zmienić tryb życia. W praktyce oznacza to więcej ruchu i lepszą dietę. Pewne jest jeszcze jedno: jak na razie nie wynaleziono pigułki, która by zastąpiła zdrowe odżywianie, zdrowy tryb życia i… zdrowy rozsądek.

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Czy eko jest eko? Zaskakujące wyniki testu

Polacy kupują produkty bio, bo chcą jeść zdrowo i unikać chemii. Ale czy zawsze...

Test odkurzaczy pionowych: Drogi nie znaczy dobry

60 PIONOWYCH ODKURZACZY AKUMULATOROWYCH W TEŚCIE: Na dobry odkurzacz pionowy bezprzewodowy trzeba wydać około...

Szkodliwe substancje w tanim foteliku

17 FOTELIKÓW SAMOCHODOWYCH W TEŚCIE: Uwaga! Test fotelików samochodowych 2024 ujawnił, że w jednym...