0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Królowa kasza

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

Odmian kasz jest mnóstwo, a każda to bogactwo witamin i mikroskładników. Do tego jeszcze cenne białko i mnóstwo błonnika, dzięki któremu stajemy się szybciej i na dłużej syci. A to z kolei pomaga nam schudnąć. Taka właśnie jest kasza. Znana od wieków, a mimo to wciąż zbyt rzadko gości na naszych talerzach.

Jak jeść kaszę? W zupach, daniach jednogarnkowych i warzywnych, zamieniając je tym łatwym sposobem w lekkie i sycące posiłki. Gotując od razu większą porcję, oszczędzisz czas. Taka potrawa przechowywana w lodówce pozostaje świeża jeszcze przez cztery do pięciu dni.

Nie należysz do amatorów kaszy? A może po prostu spróbuj przyrządzić ją w inny niż dotychczas sposób? Kasza jest tak uniwersalnym produktem, że możesz ją jeść w wersji zarówno na słono, jak i na słodko. Zaskakujące przepisy, również na desery, z użyciem różnych kasz znajdziesz w naszej bestsellerowej książce: „Dieta bez diety. Przepisy”.

Zgodnie z ideą różnorodności na talerzu sięgaj po różne odmiany kaszy. Oto te najbardziej znane:

KASZA GRYCZANA
Spożywana regularnie może pomóc w pozbyciu się „brzuszka”. Umożliwiają to substancje zawarte w jej ziarnach. Dostarczają one, oprócz witaminy E, także rzadko występującego chromu. Kanadyjscy naukowcy odkryli w kaszy gryczanej obecność dużej ilości substancji o nazwie chiro-inositol, która prawdopodobnie stabilizuje poziom cukru we krwi. Intensywny aromat kaszy gryczanej najłatwiej wydobyć, gotując ziarna al dente, zostawiając je następnie pod przykryciem, aż napęcznieją.
Czas gotowania: 10-15 minut

KASZA JĘCZMIENNA
Kasza jęczmienna jest od wieków jedną z najpopularniejszych kasz w Polsce. Na półkach sklepowych znajdziemy trzy główne rodzaje kaszy jęczmiennej: pęczak, kaszę perłową i łamaną. Kasza jęczmienna może pochwalić się wysoką zawartością błonnika rozpuszczalnego, który jest niezwykle pomocny w leczeniu zaparć oraz w zapobieganiu otyłości i chorób cywilizacyjnych. Co więcej, charakteryzuje się wysoką zawartością witaminy PP oraz żelaza i magnezu.
Czas gotowania: 15-20 minut

KASZA MANNA
Otrzymuje się ją z ziaren pszenicy. Jest bogata w witaminy i związki mineralne, takie jak witaminy z grupy B, witamina PP, żelazo czy magnes. Ugotowana na mleku stanowi tradycyjne polskie śniadanie.
Czas gotowania: 3-5 minut

KUSKUS
Bazą kaszy kuskus jest pszeniczny grysik. Popularne dziś produkty instant pozwalają przygotować tę kaszę błyskawicznie. Drobno zmielony grysik musi jedynie napęcznieć przez chwilę w gorącej wodzie, którą zalewamy kaszę w proporcji 1:1. Wszystko dzięki temu, że ten pochodzący z północnej Afryki przysmak jest już obgotowany na parze, a następnie wysuszony.
Czas gotowania: 10 minut

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Nieliczne roboty koszą dobrze

8 ROBOTÓW KOSZĄCYCH W TEŚCIE: Wiele automatycznych kosiarek z testu radzi sobie tylko z...

Test: Pestycydy w pomidorach z importu

Wszystkie pomidory z nowego testu zawierały pozostałości pestycydów. Tym razem zbadaliśmy osiem rodzajów pomidorów,...

Tanie zapięcia lepsze od drogich

23 ZAPIĘCIA DO ROWERÓW W TEŚCIE: Łańcuchowe, U-lock czy składane? Jakim rodzajem zapięcia zabezpieczysz...