Fenkuł włoski(Foeniculum vulgare), inaczej koper włoski, zawdzięczamy – jak sama nazwa wskazuje – Włochom. Sezon na jasnozielone lub białe bulwy tego kopru zaczyna się w sierpniu.
Mięsistych liści fenkułu i zielonych łodyg używa się do przyrządzania rozmaitych potraw. Fenkuł nadaje im silny aromat pochodzący z olejków eterycznych, takich jak: mentol, anetol oraz gorzki fenchon. Olejki te poprawiają ukrwienie i pobudzają trawienie.
Choć fenkuł nie każdemu smakuje, jego walorów zdrowotnych nikt nie podważa. Od niepamiętnych czasów jest stosowany w celach leczniczych. Koper włoski jest bogaty w związki mineralne, takie jak potas, zawiera dużo betakarotenu, a także 93 mg witaminy C w 100 g. To prawie tyle, ile dziennie potrzebuje dorosły.
Sandacz na bulwach fenkułu
Składniki: 600 g filetu z sandacza ze skórą, 3 małe bulwy fenkułu, 6 suszonych pomidorów, 2 pomarańcze, ok. 20 ciemnych oliwek, 3 gałązki tymianku, 2 ząbki czosnku, 3 łyżki oliwy z oliwek, po 1 łyżce masła i musztardy, mąka, sól, pieprz
Sposób przyrządzania: Fenkuł umyć i przeciąć na pół, a każdą połówkę przekroić znów na trzy części, po czym usmażyć na oliwie. Posolić i popieprzyć. Z obranych pomarańczy zdjąć błonki, a wyciekający sok zostawić. Pomidory pokroić w drobne paseczki i dodać do fenkułu. Zmniejszyć ogień i dodać oliwki. Na drugiej patelni podgrzać oliwę, masło tymianek i czosnek. W międzyczasie rybę obtoczyć w mące i podsmażyć przez 3 do 5 minut na patelni, skórą do dołu. Przełożyć na drugą stronę i dokończyć smażenie przez 2-3 minuty. Przyprawić. Do fenkułu dodać sok z pomarańczy i musztardę. Krótko podgrzać również cząstki pomarańczy. Fenkuł z dodatkami wyłożyć na talerz, a na nim ułożyć rybę. Podawać ozdobioną świeżymi gałązkami tymianku.