Daktyl (Phoenix dactylifera) rośnie na palmie uprawianej głównie w tropikach. Daktyle są podłużne (Arabowie nazywają je „palcami światłości”), około ośmiocentymetrowe owoce z pestką. Ich skórka ma kolor żółty lub brązowoczerwony, a miąższ jest jasny i dość twardy.
Daktyl jest bardzo słodki – zawiera nawet do 80% cukrów. Ponadto jest bogaty w potas, wapń, żelazo i witaminy z grupy B i C. W suszonych daktylach niestety jednak witaminy C nie ma już prawie w ogóle. Wraz ze 100 g daktyli zjadamy około 270 kcal. Jeden suszony daktyl zawiera średnio 19 kcal.
Daktyle można jeść świeże, na surowo, ale w Polsce najczęściej można kupić daktyle kandyzowane lub suszone. Są świetnym dodatkiem do deserów oraz sałatek. Mogą też stanowić przekąskę – twoja dieta będzie zdrowsza, jeśli zastąpisz nimi słodycze. Z daktyli wytwarza się też dżemy i syropy.
Daktylowa przekąska
Składniki: 16 świeżych daktyli, 100 g sera pleśniowego (np. rokpola), 8 plasterków bekonu
Sposób przyrządzania: Daktyle naciąć wzdłuż, usunąć pestkę, a następnie włożyć na jej miejsce kawałek sera. Plasterki bekonu przeciąć wzdłuż, owinąć nimi owoce i zapiąć wykałaczką. Na końcu smażyć przez około dwie minuty na patelni, mieszając. Podawać gorące.