Owoc czy warzywo? Nie wiesz? Jedno z pewnością nie ulega wątpliwości – zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych sprawia, że awokado jest zdrowe, a przy okazji niepowtarzalne. Oto dlaczego…
Awokado, czyli smaczliwka właściwa (Persea americana) to wiecznie zielone drzewo pochodzące z Ameryki Łacińskiej. Uprawia się je w obszarach tropikalnych.
Pożywne owoce awokado (które w istocie jest warzywem) mają kształt gruszki, zielony kolor, dużą pestkę i jako jedyne na świecie zawierają tłuszcze. Dokładniej chodzi o nienasycone kwasy tłuszczowe, które korzystnie wpływają na poziom cholesterolu we krwi.
Awokado, a ściślej jego zielonkawobiały miąższ o mazistej konsystencji, jada się głównie na surowo. Ma on dużą wartość odżywczą i energetyczną (ok. 210 kcal/100 g). Smaczny jest z różnymi dodatkami – na przykład połówki nadziewa się sałatkami, a plastry podaje z ostrymi sosami.
Awokado wykorzystuje się też w przemyśle spożywczym (do produkcji lodów) i kosmetycznym. Jedno awokado kosztuje około 3-5 zł.
Krem jogurtowy
Składniki:
Awokado, papryka, kubeczek jogurtu
Sposób przyrządzania:
Wszystkie składniki zmiksuj, a następnie schłodź. Najlepiej smakuje, jeśli krem nabiera się na chipsy i je razem z nimi.
Awokado serowe
Składniki:
Awokado, gładki twaróg sernikowy lub jogurt grecki, cukier, sok z cytryny, syrop klonowy, migdały
Sposób przyrządzania:
Przekrój awokado wzdłuż. Łyżeczką wyjmij z połówek miąższ. Rozgnieć na puree, dodaj tyle samo białego sera (ewentualnie gęstego jogurtu), cukier do smaku i łyżkę soku z cytryny, po czym dokładnie wymieszaj. Schowaj na godzinę do lodówki. Następnie rozdziel na porcje, polej syropem klonowym i ozdób migdałami.