0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

W stronę słońca

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

Im bliżej lata, tym więcej promieni słonecznych dosięga naszych oczu. Słońce jest coraz wyżej i coraz dłużej na niebie. Ostre słoneczne światło jest niebezpieczne dla naszych oczu. Dla ich dobra warto zainwestować w okulary przeciwsłoneczne. Ale nie każde ochronią nas równie skutecznie.

Okulary to nie tylko ozdoba i modny dodatek, ale przede wszystkim niezbędna ochrona naszych oczu przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Bez niej silne słońce może okazać się groźne dla oczu. Promienie UVB, którym zawdzięczamy opaleniznę, mogą być przyczyną krótkotrwałych uszkodzeń rogówki. Bardziej niebezpieczne są promienie UVA mogące doprowadzić do trwałego uszkodzenia wzroku. Poza tym ciemne okulary, oprócz oczu, ochronią też delikatną skórę wokół nich i spowolnią powstawanie na niej zmarszczek. Warto więc wybrać naprawdę dobre okulary. Jak to zrobić?

Jaki filtr?

Najważniejszą cechą okularów przeciwsłonecznych powinna być ich ochrona przed szkodliwym promieniowaniem. Na nią właśnie w pierwszej kolejności zwracajmy uwagę podczas wyboru tego nieodzownego dodatku. Warto wybierać okulary markowe, a nie kupować je na bazarze, ulicznym straganie czy w hipermarkecie.

Na okularach powinna być podana wartość, przed jakim promieniowaniem nas uchronią. Na przykład napis „UV 400” oznacza, że szkła nie przepuszczą promieni ultrafioletowych do długości fal równej 400 nm. Na co dzień taka wartość w zupełności wystarczy. Natomiast nad morzem i w górach, gdzie piasek, woda czy śnieg odbijają promienie słoneczne, nasze oczy potrzebują większej ochrony. Pamiętajmy jednak, że informację o stopniu ochrony umieszcza na okularach ich producent, a nie niezależny instytut badawczy, dlatego nie jest ona stuprocentową gwarancją, że szkła nie przepuszczą dokładnie takiego promieniowania, jakie podano. To samo dotyczy unijnego znaku „CE”, który gwarantuje minimalny standard jakości.

Jeśli chcemy idealnie dopasować ochronę do naszych oczu, najlepiej poradzić się optyka. On podpowie nam, jaki filtr przeciwsłoneczny powinniśmy wybrać, a także na jaki kolor i kształt okularów się zdecydować.

Ciemne okulary bez filtra przeciwsłonecznego mogą wyrządzić nawet więcej szkody niż brak okularów, ponieważ pozwalają patrzeć prosto w słońce, co jest niebezpieczne. Pamiętajmy, że najbardziej wrażliwe na promieniowanie są oczy dzieci. Również dla osób o jasnych oczach słońce jest groźniejsze niż dla ciemnookich.

Jaki kolor i kształt?

Jaki wybrać kolor szkieł? Brązowe lub szare w najmniejszym stopniu zmieniają barwy otoczenia. Uważajmy na szkła żółte, czerwone i niebieskie – oko będzie potrzebowało czasu, zanim przywyknie do postrzegania świata w takich barwach. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku kierowców. Także szkła silnie wygięte zniekształcają postrzegany przez nas świat, wprawdzie już nie pod względem kolorystycznym, a przestrzennym.

Jeśli już wybraliśmy właściwy filtr i kolor szkieł, pora na dobór kształtu okularów. Odpowiedni fason doda nam szyku i urody. Niezależnie jednak od obowiązującej mody, powinniśmy wybrać okulary sięgające u góry do granicy brwi, a z boków – do brzegów twarzy. Okulary dla narciarzy mają natomiast dodatkowe boczne zabezpieczenie przed promieniami.

Dla kierowców dobrym wyborem będą okulary o właściwościach polaryzacyjnych. Okulary takie redukują odblaski światła. Dzięki temu do oka dochodzi tylko światło bezpośrednio ze źródła, a odbicia na przykład od karoserii czy od powierzchni wody są eliminowane.

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Pestycydy w truskawkach od rolnika i z bazaru

W sezonie Polacy chętnie kupują truskawki prosto od rolnika albo na bazarku. Wybierają je...

Truskawki z Biedronki gorsze niż z Lidla

Zbadaliśmy pozostałości pestycydów w polskich truskawkach z Lidla i Biedronki. W truskawkach z Biedronki...

Nieliczne roboty koszą dobrze

8 ROBOTÓW KOSZĄCYCH W TEŚCIE: Wiele automatycznych kosiarek z testu radzi sobie tylko z...