Kiedy wychodzimy na słońce, smarujemy ciało kremem przeciwsłonecznym, świadomi niebezpieczeństw, jakie niesie ze sobą zbyt długie przebywanie na słońcu bez właściwej ochrony. Ale czy pamiętamy o ustach?
Skóra na ustach jest cienka i bardzo delikatna, dlatego potrzebuje ochrony. Tylko co właściwie będzie najlepsząochroną dla naszych ust? Oto siedem pytań o usta i odpowiedzi, których każdy powinien być świadomy.
1. Czy usta potrzebują jakieś specjalnej pielęgnacji?
Tak! Skóra ust jest znacznie cieńsza niż w pozostałych miejscach naszego ciała. Poza tym nie jest owłosiona i nie ma gruczołów potowych, ani łojowych. To wszystko sprawia, że szybciej staje się sucha i musi być częściej nawilżana. Równie ważna jest odpowiednia ochrona przeciw promieniowaniu UV.
2. Wiele osób zapomina o kosmetykach z filtrem przeciwsłonecznym do ust. Dlaczego tak ważna jest ich ochrona?
Usta prawie w ogóle nie mają własnej ochrony.Pod wpływem działania promieni słonecznych ich skóra nie staje się brązowa, tak jak skóra w innych miejscach naszego ciała. Nie ma w niej bowiem melanocytów. Dlatego promienie UV mogą ją bardzo szybko uszkodzić. Najpierw staje się szorstka, zaczyna się łuszczyć albo nawet pęka. W momencie, gdy otwarte rany nie chcą się goić, powinien je jak najszybciej obejrzeć lekarz. Takie ciągłe wystawianie ust na działanie promieni UV może doprowadzić do raka skóry, który atakuje głównie dolną wargę. Mężczyźni są na to częściej narażeni niż kobiety.
3. Dlaczego mężczyźni są bardziej narażeni na raka na ustach?
Kobiety często nanoszą na usta pomadkę dekoracyjną. Zawarte w niej pigmenty dają pewną ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV.
4. Kto powinien w szczególności zwracać uwagę na ochronę ust?
Murarze, dekarze i piloci – to jedne z tych grup zawodowych, które są narażone na znacznie większe dawki promieniowania UV. Oni też w szczególności powinni się przed nim chronić. To samo dotyczy nas wszystkich podczas takich zajęć, jak gra w golfa, żeglowanie czy jazda kabrioletem, ale też podczas wszelkich aktywności na świeżym powietrzu. I to nie tylko latem! Również podczas uprawiania sportów zimowych, szczególnie w górach nie wolno zapominać o nałożeniu pomadki ochronnej.
5. Kiedy ochrona ust staje się konieczna?
Każdy, kto w słoneczny dzień przebywa na dworze dłużej niż 20minut, powinien używać ochrony przeciwsłonecznej przeznaczonej właśnie do ust. Kremy czy balsamy przeciwsłoneczne do ciała nie są najlepszym wyborem, ponieważ zbyt łatwo je po prostu zlizać. Poza tym wielu osobom nie odpowiada ich zapach i smak na ustach.
6. Często słyszy się, że pomadki uzależniają. Czy to prawda?
Nie ma badań naukowych, które by potwierdzały, że kosmetyki do pielęgnacji ust w jakikolwiek sposób powodują uzależnienie. Ale z powodu swoich właściwości, opisanych powyżej, można powiedzieć, że usta właściwie w sposób naturalny są „uzależnione” od regularnego natłuszczania. U niektórych osób dochodzi do tego jeszcze przyzwyczajenie, by utrzymywać skórę ust gładką.
7. Jak zaradzić spierzchniętym ustom u dzieci?
Po jedzeniu należy usta dokładnie wytrzeć, bo niektóre potrawy mogą podrażniać ich skórę – na przykład sos pomidorowy. Najlepiej robić to ciepłą wodą, a nie wilgotnymi chusteczkami. Natłuszczające kosmetyki pielęgnacyjne nadają się również do stosowania u dzieci, ale najlepiej wybierać te o jak najmniejszej ilości substancji zapachowych, ponieważ mogą one wywoływać alergie.
Skoro już wiesz, jak ważne jest stosowanie ochronnej pomadki do ust, koniecznie sprawdź w teście, które z nich są bezpieczne, a które zawierały szkodliwe substancje!
Wyniki testu: Test ochronnych pomadek do ust: Szkodliwe substancje w pomadkach!