0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Turbo ryzyko

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

O tym, że opalając się w solarium, ryzykujesz rakiem skóry, wiesz zapewne doskonale. Ale okazuje się, że ryzyko jest większe niż byś przypuszczał – przyczyniają się do tego sami właściciele solariów: W co trzecim skontrolowanym salonie łóżka do opalania przekraczają dopuszczalny poziom promieniowania UV.

 

„Turbo solarium”, „mocne lampy” – to częste hasła solariów. Jednak jeśli zauważysz tego typu reklamę, niech włączy ci się czerwona lampka. Szybko i bezpiecznie – te dwie rzeczy w przypadku opalania wykluczają się.

 

Przekroczone normy

 

Aby sprawdzić, czy solaria w Polsce działają zgodnie z prawem, Inspekcja Handlowa skontrolowała 103 urządzenia opalające w 66 salonach opalania, zakładach kosmetycznych, fryzjerskich, gabinetach masażu. Kontrolerzy wykryli zaskakująco dużo nieprawidłowości.

 

Po pierwsze aż w 35% skontrolowanych urządzeń opalających stwierdzono przekroczony poziom promieniowania UV – nawet do trzyipółkrotnego przekroczenia normy, która wynosi 0,3 W/m2. Zapewne zdziwisz się, że to i tak o niebo lepszy wynik niż przed dwoma laty, kiedy to z powodu przekroczenia promieniowania UV inspektorzy zakwestionowali 75% zbadanych łóżek. Wykryty wówczas największy poziom promieniowania aż pięciokrotnie przewyższał dopuszczalną normę!

 

Druga nieprawidłowość, na którą zwrócili uwagę kontrolerzy inspekcji, dotyczyła braku obowiązkowego ostrzeżenia przed negatywnymi dla zdrowia skutkami korzystania z solarium. 38% skontrolowanych urządzeń go nie miało. Tymczasem zgodnie z normą europejską w każdym solarium powinny znaleźć się następujące informacje: „Promieniowanie UV może powodować uszkodzenia oczu i skóry, takie jak starzenie się skóry i w konsekwencji rak skóry. Czytaj uważnie instrukcje. Noś gogle ochronne. Niektóre leki i kosmetyki mogą zwiększać wrażliwość na opalanie.”

 

Czym to grozi?

 

Ponieważ solaria stały się powszechne dopiero w latach 90., dokładne skutki korzystania z nich nie są jeszcze znane. Minie zapewne jeszcze parę lat, nim szczegółowo poznamy, jaką rolę w rozwoju nowotworów odgrywa promieniowanie UV emitowane przez łóżka do opalania. Dlaczego? Wynika to z długiego okresu rozwijania się raka. Nie ma jednak wątpliwości, że wizyty w solarium zwiększają ryzyko zachorowania na złośliwy nowotwór skóry – czerniaka.

 

Jeśli należysz do grup ryzyka, w ogóle zrezygnuj z opalania w solarium. Masz jasną karnację (fototyp skóry I i II) albo piegi? Dużo pieprzyków lub jeden nietypowy? A może zdarzył się przypadek czerniaka w twojej rodzinie? W takim razie w solarium nie masz czego szukać.

 

Ryzyko zachorowania na czerniaka jest wyjątkowo duże u osób, które korzystają z łóżek opalających w młodym wieku. Dlatego jeśli nie skończyłeś 18. lat, nie chodź do solarium.

 

6 zasad

Nawet jeżeli nie jesteś w grupie ryzyka, korzystaj z solarium rozważnie. Najważniejsze jest przestrzeganie tych sześciu zasad:

  1. Nie korzystaj z solarium częściej niż raz na 48 godzin.
  2. Długość opalania zależy od typu skóry oraz częstotliwości kontaktów ze słońcem. Istnieje sześć fototypów skóry. Szczególnie na oparzenia narażone są osoby z pierwszych grup – o jasnej karnacji z występującymi często piegami, niebieskimi, zielonymi oczami o włosach koloru blond.
  3. Hasła reklamowe w stylu „turbo solarium” powinny wzmagać twoją czujność, ponieważ często oznacza to większą moc promieniowania, co może być przyczyną poparzeń.
  4. Zadbaj, by przed opalaniem skóra była czysta, bez makijażu czy kosmetyków, kremów i perfum, ponieważ mogą one zwiększyć wrażliwość skóry na światło.
  5. Stosuj kremy chroniące i pielęgnujące skórę, przeznaczone specjalnie do opalania w solarium. Pamiętaj też o ochronie oczu.
  6. Przed skorzystaniem z urządzenia opalającego sprawdź, czy zostało zdezynfekowane.

 

Co teraz z solariami?

 

Zgodnie z prawem, w przypadku stwierdzenia przekroczenia poziomu promieniowania UV w urządzeniach opalających, inspektorzy IH najpierw umożliwiają kontrolowanym dostosowanie łóżka opalającego do wymagań normy, choćby poprzez wymianę lamp. Jeżeli właściciele salonów opalania dobrowolnie nie usuną naruszeń, inspektorzy mogą wydać decyzje zarządzające wstrzymanie świadczenia usług przy wykorzystaniu danego łóżka solaryjnego do czasu usunięcia zagrożenia dla bezpieczeństwa konsumentów.

 

Po tegorocznej kontroli wszyscy właściciele solariów dobrowolnie wyeliminowali nieprawidłowości. 

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Nie wszystkie wytrzymały

13 NOŻYC DO ŻYWOPŁOTU W TEŚCIE: Z cienkimi gałęziami prawie każde nożyce akumulatorowe z...

Test małych telewizorów: Telewizor idealny

43 TELEWIZORY 32-50 cali W TEŚCIE: Ten test małych telewizorów pokazał, że nie zawsze...

Pojedynek gigantów, czyli duże telewizory w teście

64 TELEWIZORY 55-65 CALI W TEŚCIE: 29 telewizorów z testu okazało się jedynie dostatecznych....