0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Piękna ułuda

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

Mocne paznokcie, błyszczące włosy i promienista cera – jakżeby to było dobrze, gdyby istniała pigułka, która zapewni nam piękny wygląd… A może istnieje naprawdę? W końcu zapewniają nas o tym producenci preparatów z witaminami i mikroelementami.

Łamiące się i rozdwajające paznokcie? Ich zdesperowani właściciele sięgają po preparaty mające wzmocnić keratynę, z której paznokieć jest zbudowany. Przy okazji pigułki mają wzmocnić nasze włosy – także one zbudowane są z keratyny. Zazwyczaj producenci takich preparatów obiecują nam dodatkowo poprawę wyglądu skóry.

Będziemy piękni?

Czy środki ze specjalnymi kompozycjami witamin i minerałów rzeczywiście dodadzą nam urody? Niestety, jest to wątpliwe. Zawierają one przeważnie biotynę, czyli witaminę H. W składzie niektórych znajdziemy też krzem i inne związki mineralne oraz witaminy, czyli substancje, które przyjmujemy wraz z pożywieniem. Jednak wpływ tego, co jemy na wygląd naszej skóry, a także włosów i paznokci, które powstają z naskórka, jest mniejszy niż mogłoby się wydawać. Poza tym w naszej szerokości geograficznej powodem niedoboru witamin i związków mineralnych jest raczej choroba, a nie złe odżywianie. A w wypadku choroby problem dotyczy całego organizmu. Szara skóra, łamliwe paznokcie i matowe włosy stają się wtedy już sprawą drugorzędną.

Przyjrzyjmy się dokładniej składnikom preparatów przeznaczonych na piękne włosy, skórę i paznokcie.

Biotyna

Czyli innymi słowy witamina H. Wchodzi w skład większości preparatów, o których mowa. Jest niezbędna do prawidłowego działania naszego organizmu, ale – tylko w malutkich ilościach. Czy warto zaopatrywać się w tabletki z biotyną? Wydaje się, że nie jest to konieczne, gdyż witamina ta występuje w bardzo wielu produktach żywnościowych, więc jej niedoboru w organizmie praktycznie się nie odnotowuje. Wyjątek to niedobór biotyny spowodowany chorobami, między innymi o podłożu neurologicznym czy zaburzeniami pracy układu trawiennego. Wtedy właśnie symptomami mogą być łamliwe włosy i paznokcie. Ale wtedy też nie wystarczy już tylko łykanie pigułek dostępnych bez recepty – w takim wypadku pomóc musi lekarz.

Krzem

Z krzemem jest podobnie – trudno o jego niedobór w organizmie. Według informacji na preparatach zawierających krzem, pierwiastek ten ma poprawiać wygląd skóry, włosów i paznokci. Nie dysponujemy jednak wystarczająco wieloma naukowymi dowodami na takie działanie krzemu. W teście preparatów mających poprawiać kondycję skóry, włosów i paznokci przeprowadzonym przez niemiecką Fundację Warentest okazało się, że zalecane dzienne dawki przyjmowania krzemu bardzo się różnią w przypadku różnych produktów – nawet trzydziestodwukrotnie: jeden producent zaleca zażywanie 0,225 g, inny zaś aż 7,29 g tego pierwiastka.

Kombinacje witamin i minerałów

Nie pokładajmy zbyt dużych nadziei w preparatach obiecujących nam piękny wygląd skóry, włosów i paznokci.

W wielu preparatach obiecujących piękny wygląd, które dostępne są w sklepach i aptekach, znajdziemy cały szereg witamin i związków mineralnych. Oprócz biotyny i krzemu, dużo w nich cynku, wapnia czy żelaza, a także innych pierwiastków i witamin. Wszystkie one są rzeczywiście bardzo istotne dla prawidłowego działania organizmu, a zażywane pigułki faktycznie pokrywają nasze dzienne zapotrzebowanie na te składniki. Faktem jest jednak również to, że osoby je przyjmujące pokrywają swoje zapotrzebowanie na witaminy i minerały nawet w 200%. A to już zbyt dużo. Nie ma poza tym wystarczających dowodów na to, by większe ilości witamin i minerałów niż potrzeba w większym stopniu przyczyniały się do pięknego wyglądu skóry, włosów i paznokci.

Dlaczego skóra, włosy i paznokcie nie wyglądają zdrowo?

To pytanie ciśnie się w tym momencie na usta. Skoro o niedobór witamin i minerałów tak trudno, to dlaczego często mamy do czynienia z łamiącymi się paznokciami, szarą cerą, a nasze włosy nie lśnią? Mało tego – wręcz wypadają? Przyczyną mogą być – tak jak już wspomnieliśmy – choroby. W ekstremalnych, w naszej szerokości geograficznej, wypadkach niezdrowy wygląd może powodować zła dieta i długotrwały głód. Włosy reagują wtedy przeważnie wypadaniem. Poza tym wypadanie włosów mogą też powodować ciężkie infekcje czy chemoterapia. Ale również hormony odgrywają tu dużą rolę – to one są sprawcami łysiny u wielu mężczyzn. Dla odmiany podczas ciąży włosy stają się wyjątkowo gęste.

Żółte paznokcie? To kolejny problem, który odejmuje nam urody. Ich przyczyną mogą być zakłócenia w przepływie krwi i marskość wątroby.

 Najczęściej to jednak nie choroby powodują gorszy wygląd włosów, skóry i paznokci, tylko różne czynniki zewnętrzne. Farbowanie i trwałe, opalanie się i zbyt częste mycie – to szkodzi włosom. Paznokcie natomiast źle znoszą ciągłą wilgoć – stają się wtedy bardziej miękkie i łamliwe. Również grzyb i inne infekcje są zagrożeniem dla paznokci – zakłócają ich wzrost. Zaś co do skóry, to jej zaczerwienienia i wypryski mogą być reakcjami alergicznymi na niektóre składniki kosmetyków czy detergentów.

Symptomy widoczne na włosach, skórze i paznokciach – owszem – mogą być oznaką niedoboru witamin i składników mineralnych, ale co najwyżej jako późniejsze następstwo, nie od razu widoczne. Dlaczego? Otóż włosy i paznokcie wolno rosną. Z tego samego powodu nie należy spodziewać się rewelacyjnych efektów zażywania preparatów witaminowych. Bo jeżeli w ogóle miałyby zadziałać – na co nie ma zbyt wielu dowodów naukowych – to zauważylibyśmy to dopiero po kilku tygodniach. A do tego czasu zdążymy wydać już sporo pieniędzy, bo preparaty takie kosztują średnio kilkadziesiąt złotych.

A zatem nie pokładajmy zbyt dużych nadziei w preparatach obiecujących nam piękny wygląd skóry, włosów i paznokci. W przypadku zaś poważniejszych objawów, które zauważymy – na przykład zaczerwienienia, suchości i swędzenia skóry czy długo utrzymującego się łamania paznokci, porady poszukajmy u dermatologa. Dopóki dziennie nie znajdujemy na szczotce więcej niż 100 włosów, które nam wypadły, nie ma powodu do obaw. Zamiast kupować preparaty witaminowe, powinniśmy raczej dbać o ładny wygląd skóry, włosów i paznokci unikając tego, co mu szkodzi, czyli przede wszystkim stresu i nikotyny. Dobroczynnie na urodę zadziała też duża ilość ruchu na świeżym powietrzu.

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Test golarek: Ostra, lecz delikatna

9 GOLAREK ELEKTRYCZNYCH W TEŚCIE: Niektóre golarki szarpią skórę albo nie są wodoszczelne. Jest...

Najtańszy oczyszczacz w czołówce testu

12 OCZYSZCZACZY W TEŚCIE: W nowym teście oczyszczaczy powietrza w szranki stanęło 12 modeli....

Te opony są bezpieczne

32 OPONY ZIMOWE W TEŚCIE: Przyczepność na śniegu, lodzie i mokrej nawierzchni ma zimą...