0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Odkryj swoją wyspę

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

Danię tworzy czterysta sześć wysp o łącznej powierzchni 43 tys. km2, z których sto jest zamieszkanych. To kraj niewielki, ale bardzo popularny wśród turystów. Głównym atutem Danii jest możliwość uprawiania turystyki aktywnej w bliskim kontakcie z przyrodą. Duńczycy mogą się pochwalić wspaniałą architekturą mostów i starych zamków, a także wysoko cenionym dorobkiem społecznym i kulturalnym.

Kopenhaga

Zachowała swój niewinny urok, mimo że w chwili obecnej przechodzi transformację: ze spokojnego starego miasta przeobraża się w międzynarodową metropolię. W odróżnieniu od innych europejskich miast, nie odstrasza wielkimi drapaczami chmur, lecz przyciąga widokiem stylowych kamieniczek i zabytkowych kościołów. Stolica stała się wyjątkowo atrakcyjna ze względu na fantastyczne możliwości robienia zakupów, wysoki poziom hoteli, festiwale kultury i muzea sztuki. Sercem miasta jest długi, dwukilometrowy deptak o nazwie Stroget. Turystom poleca się również wycieczki kanałami obok Pałacu Królewskiego, gmachu parlamentu i innych malowniczych budynków.

Informacje praktyczne:
www.visitcopenhagen.dk – oficjalna strona Kopenhagi
www.copenhagenpictures.dk – atrakcje turystyczne w Kopenhadze
www.useit.dk – niedroga Kopenhaga dla młodych ludzi

Karta Kopenhaska – uprawnia do bezpłatnego zwiedzania ponad 60 muzeów i korzystania z atrakcji turystycznych oraz komunikacji miejskiej w stolicy i okolicach. Poza tym zapewnia:
– rabat w niektórych restauracjach,
– 20% zniżki przy wynajmie samochodów,
– 20% zniżki na wycieczki po kanałach i porcie,
– 25-50% na promach do południowej Szwecji.
Karta ważna jest 24 h, 48 h lub 72 h i kosztuje odpowiednio 155, 255 lub 320 DKK (www.visitcopenhagen.dk)

Bornholm

Bornholm jest najbardziej na wschód wysuniętą częścią Danii. Legenda głosi, że po stworzeniu Skandynawii Bogu zostały resztki wszystkich cudowności, które dał krajom Północy. Zebrał je i wrzucił do morza. W taki sposób powstał Bornholm. Teren wyspy – w przeciwieństwie do innych zakątków Danii – jest bardzo zróżnicowany. Górzysta część północno-zachodnia kontrastuje z płaskimi, piaszczystymi obszarami południa i wschodu. Wzdłuż wybrzeża możemy natknąć się na szereg małych, rybackich miasteczek, które stanowią wizytówkę Bornholmu. Warto polecić także Park Rozrywki i Wypoczynku Brendegardshaven, Zamek Hammershus, Muzeum Sztuki w Ry oraz Muzeum NaturBornholm ok. Akirkeby. Najłatwiej dostać się na wyspę drogą morską – codziennie w tym kierunku odpływają promy z Kopenhagi.

Południowa część Zelandii oraz wyspy Lolland, Falster, Mons
Lolland ma wiele wspólnego z Polską. Na początku ubiegłego stulecia dotarła tam spora grupa emigrantów, tu powstał również pierwszy „Dom Polski” w Danii. Główną atrakcją tej wyspy jest Knuthenborg – największy w Europie Północnej park krajobrazowy i ogród zoologiczny z „tygrysim gajem”, w którym można zobaczyć tygrysy syberyjskie. Zelandia, Lolland, Falster i Mons to przede wszystkim kurorty turystyczne. Króluje tu wypoczynek aktywny: golf, jazda rowerowa, wędkarstwo, żeglarstwo czy też odpoczynek w rodzinnym gronie.

Internet:
Wyspy Lolland:
www.lalandia.dk tel. +45 54610500,
www.balticseayou.com,
www.lolland-falster.dk
Legoland:
www.legoland.dk
Muzeum Wikingów: www.skjern-egvad-museum.dk, tel. +45 97 36 23 43
Wycieczki rowerowe: www.bikeandsea-denmark.com,
www.turismesyd.dk

Raj dla dzieci

Półwysep Jutlandzki jest jedyną częścią Danii należącą do kontynentu europejskiego.
Legolandu nikomu nie trzeba przedstawiać; każdy zna magiczną krainę klocków. Jutlandia to również miejsce zetknięcia przyrody wszystkich kontynentów. W mieście Givskud znajduje się park zoologiczny, w którym można spotkać lwy, goryle, a od połowy 2001 roku także dwutonowe nosorożce.
Warto odwiedzić również Frykat – położone niedaleko Horbo w północnej Jutlandii ruiny osady wikingów z 980 roku. Niedawno otwarto również nowe Muzeum Wikingów w zachodniej Jutlandii.
Rower – najlepszy środek lokomocji
Dania jest krainą stworzoną dla rowerzystów. Dzięki łagodnemu ukształtowaniu terenu i korzystnym połączeniom wysp, amatorzy dwóch kółek mogą zwiedzić wszystkie zakątki tego przepięknego kraju. Do ich dyspozycji przygotowano szereg tras i szlaków turystycznych. Podróżując po mieście, nie musimy martwić się o sprzęt – istnieje możliwość darmowego wynajęcia dwukołowych pojazdów za kaucją. Pomocne w poruszaniu się będą specjalnie wytyczone trasy, opatrzone sygnalizatorami świetlnymi. Poza miastem prowadzą one do miejsc, gdzie możemy podziwiać wspaniałe widoki i różnorodność duńskich krajobrazów. Najnowszą i największą atrakcją rowerową Danii jest nowopowstała 800-kilometrowa trasa pod nazwą „The Baltic Cycle Route Denmark”.
Jak dojechać do Danii?
– Samolotem – punktem docelowym prawie wszystkich połączeń jest Kopenhaga, do której odlatują samoloty z Warszawy, Gdańska, Szczecina, Wrocławia, Krakowa i Poznania. Lot trwa około 1godz. i 20 min. Te trasy obsługują Skandynawskie Linie Lotnicze SAS oraz PLL LOT.
– Promem – portem docelowym dla promów ze Świnoujścia jest Kopenhaga lub Ronne na wyspie Bornholm. Rejs ze Świnoujścia do stolicy Danii trwa 9 godz., na Bornholm – 5 godz. Przykładowe ceny biletów ze Świnoujścia do Kopenhagi:
pasażer – 340 DKK, samochód plus kierowca – 490 DKK, samochód plus 5 osób – 800 DKK
– Pociągiem – przejazd z Warszawy przez Berlin do Kopenhagi trwa około 16 godz. Bilet w jedną stronę kosztuje 880 DKK.
– Autobusem – przejazd autobusem sieci Eurolines z Warszawy przez Berlin trwa około 22 godz. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem (022) 6213469.

Informacje praktyczne:

Ceny benzyny: diesel – 7.31-7.54 DKK, pozostałe – ok. 5.80 DKK.
Wynajęcie samochodu: w zależności od typu auta ceny wahają się od 500 do 800DKK, za dzień, plus opłata za przejechane kilometry.
Ceny w restauracjach: obiad 175- 350 DKK, choć możemy zjeść tańsze dania (Dagens Ret). Najtańsze wino kosztuje 110 DKK.
Sklepy i domy towarowe otwarte są w godz. 9/10.00 – 17.30 (pon – czw), a w piątek do 19 lub 20.00. W niedzielę większość sklepów jest zamknięta. W Danii VAT wlicza się do wszystkich cen towarów. Przy jednorazowym zakupie w sklepach „Tax-free shopping” za kwotę 300 DKK, na granicy otrzymamy zwrot 19% ceny (po okazaniu stempla ze sklepu).

Turystyka aktywna w Danii

Żeglarstwo

Łodzie żaglowe i motorowe można wypożyczyć na okres minimum tygodnia.

Ceny wynajmu:
żaglówki 4600-17 000 DKK,
motorówki 4300-9000 DKK
jachty motorowe 5200 – 17 000 DKK

rezerwacja internetowa:
www.nordiaboatcharter.dk
www.maritim-camping.dk

Jeżeli zdecydujemy się na turystykę aktywną, nie możemy zapomnieć o desce widsurfingowej. Pływanie na desce jest bardzo popularne w Danii, długie fiordy i bezpieczne brzegi zapewniają szereg atrakcji dla zapaleńców tego sportu.
Wynajęcie deski kosztuje ok. 300 DKK za dzień i ok. 400 za weekend lub 600 – 1200 za tydzień. Jedna godzina nauki pod okiem instruktora kosztuje 400 DKK.
Do uprawiania kajakarstwa nie należy posiadać jakiś większych umiejętności, ponieważ rzeki w Danii są bardzo spokojne. Bardziej „męską” formą odpoczynku nad wodą jest wędkarstwo. Duńskie rzeki znane są z dużych ilości pstrągów, szczupaków, okoni, czasem można spotkać łososia. Prawo do połowów należy wykupić w biurze turystycznym, ponieważ większość jezior i rzek znajduje się w rękach prywatnych. Za godzinę „moczenia kija w wodzie” zapłacimy 50-100 DKK, za tydzień 70-200 DKK.
Ukształtowanie powierzchni Danii stwarza wspaniałe warunki do gry w golfa. Czeka tu na nas 130 pól golfowych, o różnym stopniu trudności: od bardzo wietrznych, tuż nad morzem, do tych położonych w zaciszu parków. Opłata za grę w dni powszednie wynosi ok. 180 DKK, a w weekendy ok.300 DKK.

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Test butów trekkingowych

10 PAR BUTÓW W TEŚCIE: Z membraną czy bez? Test butów trekkingowych pokazał, że...

Test pralek: Tania jest najlepsza

57 PRALEK W TEŚCIE: Mimo że ich ceny rzadko schodzą poniżej 2000 zł, ten...

Pestycydy w truskawkach od rolnika i z bazaru

W sezonie Polacy chętnie kupują truskawki prosto od rolnika albo na bazarku. Wybierają je...