0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaArtykułyZdrowie i urodaNie wszystkie tatuaże bezpieczne

Nie wszystkie tatuaże bezpieczne

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

Kiedyś symbol buntu, kryminału i pozostawania poza normą, dzisiaj jest czymś niemal tak powszechnym, jak zwykła biżuteria. Czy to znaczy, że tatuaż jest w dzisiejszych czasach całkowicie bezpieczny?

Boom na ozdabianie ciała artystycznymi tatuażami rozpoczął się w Polsce na początku lat 90. i trwa do dzisiaj. Wcześniej na przedramionach i torsach naszych rodaków pojawiały się tatuaże w postaci serc przebitych strzałą, kotwic i tym podobnych „dzieł”, którym bliżej było do więziennej celi, niż do artystycznej estetyki. Dzisiaj tatuaż to często prawdziwe dzieło sztuki, a tatuażysta to artysta. Media społecznościowe ułatwiają prezentowanie tej sztuki na ciele szerszemu gronu odbiorców, a na specjalnie organizowane wydarzenia zjeżdżają się pasjonaci tatuażu, aby podziwiać nawzajem prace zarówno w swoim wykonaniu, jak i te na swoich ciałach.

W ostatnich 30 latach na mapie Polski pojawiły się setki salonów tatuażu. Z badań CBOS wynika, że w 2017 roku tatuaż miało 8% Polaków. Biorąc pod uwagę modę na tatuowanie, teraz jest ich na pewno znacznie więcej, choć aktualnych badań na ten temat brak.

Historia tatuażu
 
Chociaż pierwsze ślady tatuażu na ludzkiej skórze pochodzą z mumii egipskiej kapłanki z 2 tys. lat p.n.e., a wcześni chrześcijanie jako znak rozpoznawczy tatuowali sobie na piersiach znak krzyża lub ryby, to swój rozwój zawdzięcza on morskim wyprawom w XVII w. W tedy to angielski żeglarz James Cook przywiózł z wyprawy wytatuowanego mieszkańca Tahiti i słowo „tatau” oznaczające w tamtym języku „malowidło”.
 
W 1890 r. wynaleziono elektryczną maszynkę do tatuażu, co wpłynęło na jego szybki rozwój. I chociaż w swojej historii ma on tak niechlubne momenty jak tatuowanie na przedramionach więźniom obozów koncentracyjnych numeru identyfikacyjnego, to rewolucja dzieci kwiatów, a następnie punk rock przyczyniły się do jego współczesnego rozkwitu. Punk rock to również renesans związanego z tatuażem piercingu, czyli ozdabiania ciała kolczykami.

Czy ta powszechność tatuaży w naszym społeczeństwie i artystyczna ewolucja branży tatuatorskiej daje gwarancję, że zrobienie sobie tatuażu jest bezpieczne? Okazuje się, że niekoniecznie.

Naukowcy ostrzegają

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega, że składniki mieszanek do tatuażu mogą przedostawać się do krwi, wywołując skutki ogólnoustrojowe. – Metabolizm barwników w skórze oraz ich rozkład z powodu narażenia na promieniowanie słoneczne i promieniowanie laserowe mogą prowadzić do uwalniania w organizmie niebezpiecznych związków – tłumaczy GIS.

Mieszaniny do tatuażu, ale także do wykonywania makijażu permanentnego składają się nie tylko z barwników, ale również składników pomocniczych: rozpuszczalników, regulatorów pH, substancji konserwujących i innych związków chemicznych. Ale na tym nie koniec. Naukowcy z Wydziału Zdrowia Publicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach zbadali w barwnikach stosowanych przez tatuażystów zawartość metali ciężkich. W niektórych znaleźli ich duże ilości. Różniły się one w zależności od koloru barwnika i jego producenta. Okazało się, że tusze kolorowe zawierają kadm, ołów i arsen w większych stężeniach niż tusze czarne.

Co najbardziej lubimy tatuować?
 
Większość (75%) osób mających tatuaże zapytanych przez CBOS gustuje w niewielkich, raczej subtelnych w wyrazie tatuażach, które mają charakter mało widocznej ozdoby. Tylko co piąty badany (20%) preferuje tatuaże duże, zajmujące znaczną powierzchnię ciała.
 
Polacy zdobią tatuażami najczęściej górne partie ciała, przede wszystkim ręce, ramiona i barki. Na ramieniu lub / i na barku tatuaż ma prawie dwie piąte badanych (37%). Co siódmy (15%) ma wytatuowany jakiś wzór na przedramieniu, a co jedenasty (9%) – na nadgarstku. Jedynie nieliczni (4%) noszą tatuaż na dłoni. Obok barków i ramion dość popularne jest także tatuowanie pleców, robienie tatuaży na łopatkach czy na kości krzyżowej (łącznie 18% deklaracji). Rzadziej tatuowana jest przednia część tułowia – na klatce piersiowej, na brzuchu lub na żebrach ma tatuaż co ósmy miłośnik takich dekoracji (13%).

Naukowcy zwracają uwagę, że oprócz metali ciężkich pigmenty mogą zawierać nanocząsteczki, ftalany i węglowodory szkodliwe dla naszej gospodarki hormonalnej. Niekiedy są one nawet rakotwórcze. Jeśli kolorowymi wzorami pokrywana jest duża powierzchnia skóry, może dojść do przekroczenia dopuszczalnej toksycznej dawki. Najbardziej zanieczyszczone okazały się tusze koloru zielonego. Badacze znaleźli w nich wysoką zawartość bardzo toksycznego pierwiastka, jakim jest arsen.

Pożegnanie z kolorem?

Niebezpiecznym substancjom w tuszach do tatuażu od dawna przygląda się Unia Europejska. Na początku 2022 roku wprowadziła zakaz stosowania niektórych barwników uznając, że niosą one ryzyko dla zdrowia w postaci raka lub mutacji genetycznych.

Europejska Agencja Chemikaliów (ECA) stwierdziła, że pigmenty mogą przenikać ze skóry do krwiobiegu, negatywnie wpływając na węzły chłonne czy wątrobę. Również laserowe usuwanie tatuażu niesie za sobą ryzyko. Otóż może powodować rozbijanie substancji na mniejsze cząstki, które zaczynają krążyć po organizmie.

Nowe unijne regulacje prawne sprawiły, że tatuażyści i fani kolorowych ozdób na ciele musieli pożegnać się z dwoma najbardziej niebezpiecznymi kolorami: zielonym i niebieskim. Ale w praktyce oznacza to wycofanie również innych odcieni, do których tworzenia używa się tych barwników, czyli między innymi fioletu czy niektórych brązów.

Informacja dla konsumenta

Jak rozpoznać, czy w salonie tatuażu masz do czynienia z dozwolonymi barwnikami? GIS przypomina, że barwnik musi być opatrzony następującą informacją: „Mieszanina przeznaczona do stosowania w tatuażach lub makijażu permanentnym”. Przed użyciem mieszaniny do tatuowania osoba wykonująca tatuaż ma obowiązek przekazać ci informacje umieszczone na opakowaniu lub w instrukcji użytkowania.

To musisz wiedzieć, zanim zrobisz sobie tatuaż
 
Jeśli masz zamiar poddać się zabiegowi wykonania tatuażu lub makijażu permanentnego, upewnij się, że stosowany preparat jest przeznaczony do tego celu.
 
Etykieta mieszaniny powinna zawierać:
 
1.     Numer partii
2.     Wykaz składników
3.     O ile wynika to ze składu produktu informacje o:
        – zawartości regulatorów pH,
        – obecności związków niklu i chromu (VI) (stężenie w produkcie dla niklu nie może przekraczać 0,0005 % dla chromu 0,00005 %) oraz ostrzeżenie „Może powodować reakcje alergiczne”,
       – instrukcji bezpieczeństwa na potrzeby używania.

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Test zamrażarek: znamy najlepszą

11 ZAMRAŻAREK W TEŚCIE: Najlepsze zamrażarki z testu potrafią przez długi czas zachować świeżość...

Te ekspresy do kawy są najlepsze

15 EKSPRESÓW KAPSUŁKOWYCH I RĘCZNYCH W TEŚCIE: Które ekspresy kapsułkowe i ręczne są najlepsze?...

Tani ekspres lepszy od drogich

50 AUTOMATYCZNYCH EKSPRESÓW DO KAWY W TEŚCIE: Niecałe 1600 zł – tyle kosztuje dobry...