0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Kąpiel w błocie

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

Taplanie się w błocie to przednia zabawa dla większości dzieci. Dziś przybywa i dorosłych amatorów obkładania się błotem. Choć nie tyle dla zabawy, co dla zdrowia i urody.

Przybywa też ośrodków i uzdrowisk oferujących okłady, zawijania i kąpiele z borowiny, bo o niej właśnie mowa – o rodzaju torfu, który pochodzi z nieodwodnionego torfowiska, a jego skład to w ponad połowie substancje organiczne – pozostałości świata roślinnego. Borowina jest bowiem naturalnym tworzywem, które powstaje z roślin pod wpływem działania bakterii w środowisku obfitującym w wodę.

Błotny lek

Taki błotny lek ma specyficzne właściwości fizykochemiczne. Zawiera wiele cennych składników, jak: brom, potas, żelazo, magnez i mangan, jod, fitoestrogeny, enzymy, cynk, aminokwasy, wapń, kwasy huminowe (silne antyoksydanty). Ale zanim borowinę zastosuje się do zabiegów leczniczych, trzeba ją odpowiednio przygotować: wymieszać z wodą, by otrzymać papkę o odpowiedniej gęstości i właściwej temperaturze.

Wysoka temperatura borowinowej mazi oraz dobroczynne substancje w niej zawarte sprawiają, że zabiegi z borowiny idealnie nadają się do leczenia chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa i stawów, chorób reumatoidalnych, nerwobóli i blizn po urazach. W aptekach znajdziemy łatwiejsze do zastosowania maści borowinowe, które pomagają przy reumatoidalnym zapaleniu stawów czy bólach obrzękowych po stłuczeniach, złamaniach i zwichnięciach.

Piękno z torfu

Borowina to nie tylko zdrowie, ale i uroda. Dzięki zawartych w niej cennych składnikach działa odmładzająco, bakteriobójczo, przeciwzapalnie, nawilżająco, a także zwalcza wolne rodniki i odtruwa skórę. Dlatego coraz częściej stosowana jest jako składnik kosmetyków i na dobre zagościła już w salonach kosmetycznych.

Borowinowy zabieg w salonie kosmetycznym, zastosowany na całe ciało bądź też na samą twarz, wygładza i odmładza skórę. Możemy zafundować sobie również okłady odchudzające, ale wtedy dla osiągnięcia efektu potrzeba kilku zabiegów.

Zabiegi z leczniczego torfu bardzo dobrze wpływają na skórę, między innymi dzięki odmładzającemu działaniu fitohormonów, które stymulują produkcję kolagenu i elastyny, naśladując działanie estrogenów. Z tego też powodu nie są polecane osobom poniżej 25. roku życia, ponieważ mogą u nich mieć zbyt duży wpływ na układ hormonalny. Alternatywą dla zabiegów w uzdrowiskach czy salonach piękności, są kosmetyki na bazie borowiny, w których składnik ten występuje w mniejszym stężeniu.

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Zbadaliśmy pestycydy w pomidorach z Lidla i Biedronki

Po teście jabłek kolej na pomidory. Okazuje się, że one również zawierają pozostałości pestycydów....

Jabłka z Lidla gorsze niż z Biedronki

Fundacja Pro-Test wykryła aż dziewięć różnych pestycydów w jabłkach z Lidla. W jabłkach z...

Test słuchawek: Od ucha do ucha

14 SŁUCHAWEK NAUSZNYCH W TEŚCIE: Test słuchawek wyłonił najlepsze modele. Okazuje się, że za...