0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaArtykułyZdrowie i uroda10 kroków do zdrowego ciśnienia

10 kroków do zdrowego ciśnienia

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

Jak przedłużyć swoje życie? Należy zadbać o prawidłowe ciśnienie krwi. Krok po kroku pokazujemy, jak je obniżyć. Pierwsze efekty będą widoczne szybciej, niż się spodziewasz.

1 krok: wiedza

Znasz swoje ciśnienie? Ponad połowa z nas ma po 35. roku życia za wysokie ciśnienie. Wiele osób nawet o tym nie wie. Jak to możliwe? Podwyższone ciśnienie nie ma na początku odczuwalnych objawów, ale utrzymujące się przez wiele lat, skraca życie. A zatem: regularnie kontroluj ciśnienie – mierz je przy okazji wizyty u lekarza, w aptece, w domu, jeśli masz własne urządzenie do pomiaru ciśnienia.

2. krok: planowanie
Zrób rachunek sumienia: jakie nawyki kształtują twój styl życia? Czy może powinieneś coś w nim zmienić? Czym możesz i czym chcesz zająć się na początku? Dalej znajdziesz kilka przykładów do inspiracji.

3. krok: relaks
Nie denerwuj się na samego siebie, nie daj unieść się gniewem z powodu, choćby nawet głupich, zachowań innych ludzi. Zamiast tego, pomyśl wtedy o swoim ostatnim urlopie albo o tym, który masz w planach, poobserwuj chmury, liść unoszony na wietrze, pierwsze krokusy wyłaniające się ze śniegu… Posłuchaj muzyki. Jeżeli te małe ucieczki od codzienności nie wystarczą, naucz się technik relaksacyjnych, takich jak ćwiczenia rozluźniające mięśnie lub joga. Regularne ćwiczenia prowadzą do ustabilizowania ciśnienia krwi.

4. krok: ruch
Odłóż pilota od telewizora, korzystaj ze schodów zamiast z windy. Wybierz się na mały spacer. Spraw sobie rower lub psa. Rozejrzyj się za odpowiadającymi ci zajęciami sportowymi w klubie fitness. A może polubisz jogging? Już codzienny półgodzinny spacer obniży skurczowe (tzw. górne) ciśnienie krwi o pięć do dziesięciu punktów.

5. krok: jedzenie
Rozdaj swoje zapasy batonów czekoladowych i chipsów, zrób porządek w lodówce i spiżarni i sporządź listę zakupów, na której na pierwszym miejscu znajdą się: warzywa, owoce, rośliny strączkowe, chleb i makaron pełnoziarnisty oraz produkty mleczne. Wymień produkty wysokotłuszczowe na ich odpowiedniki o mniejszej zawartości tłuszczu. Wprowadź do diety oleje roślinne, takie jak oliwa z oliwek lub olej rzepakowy. Przestań tyle solić. Zmniejszenie ilości zjadanej soli może u wielu osób cierpiących na choroby związane z ciśnieniem znacznie zmniejszyć jego poziom.

6. krok: picie
Wybieraj wodę mineralną o niskiej zawartości sodu oraz niskokaloryczne napoje, jak na przykład soki warzywne. Soki owocowe zaś zacznij rozcieńczać wodą, ponieważ zawierają spore ilości cukru, a co za tym idzie – dużo kalorii. Jeżeli dodatkowo ograniczysz wypijany alkohol do jednego kieliszka wina lub szklanki piwa dziennie, skurczowe (górne) ciśnienie krwi powinno spaść o jakieś dwa do czterech punktów.

7. krok: waga
Bądźmy szczerzy: przydałoby się zrzucić kilka kilo? Schudnięcie wcale nie musi wiązać się z cierpieniem. Zacznij stopniowo: Z jakich dań możesz zrezygnować bez problemu? Jakie powinieneś wybierać? Jaki w końcu rodzaj ruchu fizycznego wybierzesz? Chcesz pozbyć się pięciu kilo nadwagi? Zaplanuj odchudzanie na trzy miesiące. Po nich górne ciśnienie spadnie o osiem do dwunastu punktów.

8. krok: papierosy
Wypal ostatniego w życiu papierosa. Teraz możesz cieszyć się nową jakością życia: świeżym powietrzem, świeżym oddechem, czystymi płucami i elastycznymi naczyniami krwionośnymi w organizmie.

9. krok: leki
Osoby o znacznie podwyższonym ciśnieniu powinny najprawdopodobniej zażywać dodatkowe leki, które je obniżą. Przepisze je lekarz.

10. krok: ochrona naczyń krwionośnych
Osiągnąłeś już najwyższy etap na swojej drodze do obniżenia ciśnienia. Dzięki temu twoje serce, mózg i naczynia krwionośne w całym ciele nie są już narażone na tak duże ryzyko, jak kiedyś.

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Pestycydy w truskawkach od rolnika i z bazaru

W sezonie Polacy chętnie kupują truskawki prosto od rolnika albo na bazarku. Wybierają je...

Truskawki z Biedronki gorsze niż z Lidla

Zbadaliśmy pozostałości pestycydów w polskich truskawkach z Lidla i Biedronki. W truskawkach z Biedronki...

Nieliczne roboty koszą dobrze

8 ROBOTÓW KOSZĄCYCH W TEŚCIE: Wiele automatycznych kosiarek z testu radzi sobie tylko z...