0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaArtykułyWięcej praw dla kupujących

Więcej praw dla kupujących

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

14 zamiast 10 dni na zwrot towaru kupionego na odległość bez podawania przyczyn, większe uprawnienia podczas reklamacji – to tylko niektóre z nowych uregulowań, które mają zastąpić dotychczasową ustawę o prawach konsumenta.

 

Sejm uchwalił właśnie ustawę, która znacząco poszerza prawa konsumentów.

 

Nowe regulacje dotyczą zarówno zakupów przez internet, poza lokalem przedsiębiorcy (np. na pokazach czy u akwizytora), jak i w tradycyjnych sklepach.

 

Co się zmieni?

 

Zwrot: Nowa ustawa przewiduje wydłużenie okresu, w którym możemy zwrócić towar kupiony na odległość (np. przez internet, telefonicznie lub na pokazie) z 10 do 14 dni bez podawania przyczyn.

 

Obowiązkowa informacja: Jeżeli konsument nie zostanie poinformowany o prawie do zwrotu towaru, termin ten przedłuży się z 14 dni aż do 12 miesięcy (obecnie są to trzy miesiące). Ustawa wprowadzi także jednolity wzór odstąpienia od umowy.

 

Reklamacja: Naprawa, wymiana, obniżenie ceny, zwrot pieniędzy – między tymi możliwościami konsument będzie mógł wybierać w przypadku, gdy towar okaże się wadliwy. Obecne przepisy dają nam na początku wybór tylko między możliwością naprawy lub wymiany wadliwego towaru.

 

Kto płaci za przesyłkę zwrotu? Jeśli odstąpimy od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem, to my poniesiemy koszty odesłania towaru, pod warunkiem, że zostaniemy o tym wcześniej poinformowani. Obecnie brak precyzyjnej regulacji wzbudza wśród klientów oraz sprzedawców wiele wątpliwości co do tego, kto i kiedy płaci za odesłanie produktu.

 

Zakaz dodatkowych opłat: Ustawa wprowadza zakaz pobierania wyższych kosztów za wybór określonego sposobu zapłaty oraz za kontakt telefoniczny.

 

Nowa ustawa trafi teraz do Senatu. W życie ma wejść sześć miesięcy od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

 

Po wprowadzeniu nowej ustawy w życie prawa konsumentów będą takie same w całej Unii Europejskiej.

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Dobre też wśród tanich

28 SZCZOTECZEK ELEKTRYCZNYCH W TEŚCIE: Większość szczoteczek z testu czyści zęby bardzo dobrze. Problemy...

Test ekspresów do kawy: Wybierz tani i dobry

31 EKSPRESÓW DO KAWY W TEŚCIE: Czy dobry ekspres musi być drogi? Nowy test...

Test oczyszczaczy: W poszukiwaniu czystego powietrza

7 OCZYSZCZACZY POWIETRZA W TEŚCIE: Jaki oczyszczacz powietrza kupić? Taki, który skutecznie usuwa wirusy,...