Ostatnio coraz częściej w przepisach kulinarnych pojawia się tajemnicza nazwa – topinambur. Moda na tę roślinę przypominającą ziemniaki zapanowała wśród amatorów wykwintnej kuchni i zwolenników zdrowego odżywiania.
Topinambur (Helianthus tuberosus) wcale nie jest jednak nowy w naszej kuchni. Na polskich stołach pojawiał się już w XVIII wieku. I pewnie dziś byłby równie popularny co ziemniak, gdyby nie to, ze trudniej się go przechowuje.
Ojczyzną topinamburu jest Ameryka. Jego nazwa pochodzi od plemienia Indian Tupinamba. Do Europy przywieźli go odkrywcy Ameryki. Najwięcej topinamburu uprawia się dziś we Francji, gdzie określany jest mianem gruszki ziemnej.
Choć topinambur jest porównywany do ziemniaków, to tak naprawdę jest słonecznikiem bulwiastym – rośliną należącą do rodziny astrowatych.
W smaku topinambur jest słodkawy i orzechowy. W przeciwieństwie do ziemniaków można go jeść również na surowo (jadalna jest nawet skórka) – na przykład starty na tarce z dodatkiem octu i oliwy. Smaczny jest także w postaci zup-kremów, w warzywnych potrawach jednogarnkowych czy jako puree.
Tu drobna uwaga: pokrojony topinambur szybko odbarwia się na powietrzu, dlatego należy włożyć go jak najszybciej do przygotowanej marynaty albo skropić sokiem z cytryny.
Bulwy topinamburu są znacznie mniej trwałe od ziemniaków. Wytrzymają w lodówce do czterech dni.
Bulwa ta zawiera dużo inuliny – odpowiednika skrobi w ziemniakach. Inulina jest korzystna w diecie diabetyków. Topinambur jest też bogatym źródłem potasu i żelaza. Poza tym ma niewiele kalorii – około 40 kcal w 100 g. W dodatku dzięki wysokiej zawartości błonnika syci na długo.
Topinambur można kupić w dobrze zaopatrzonych delikatesach oraz na targach i bazarach albo… wyrwać z przydrożnego rowu. Bo topinambur to również chwast, zresztą rosnący bardzo ekspansywnie.
Chipsy z topinamburu
Składniki: 200 g topinamburu
Sposób przyrządzania: Bulwy topinamburu obierz i pokrój w cienkie plasterki. Blachę wyłóż papierem do pieczenia, a na nim porozkładaj topinambur. Włóż do piekarnika rozgrzanego do 130°C i piecz z lekko uchylonymi drzwiami przez 30-35 minut. Po 20 minutach przewróć na drugą stronę. Można podawać z dipem z awokado.