0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaArtykułySport i turystykaNieznane fakty o znanych miastach

Nieznane fakty o znanych miastach

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

Czy na pewno wiesz już wszystko o znanych metropoliach? Okazuje się, że wiele miast – i tych bliskich, i dalekich – wciąż kryje niezwykłe miejsca, o których słyszało jeszcze niewielu.
Sposób na jesienną chandrę? Podróże – niezależnie od tego, czy bliskie czy dalekie, na długo czy na krótko – z pewnością oderwą od szarej codzienności. Oto garść ciekawostek przygotowanych przez międzynarodowy portal turystyczny HolidayCheck ku inspiracji dla spragnionych nowych odkryć fanów wielkich miast.
1. Nowy Jork: Muzeum Seksu

Nowy Jork odwiedza co roku niemal 40 mln turystów na świecie. Większość z nich obiera za kierunek zwiedzania typowe miejsca takie jak: Empire State Building, Time Square czy Statuę Wolności. Tymczasem warto zaliczyć też i te mniej konwencjonalne, jakim jest na przykład Muzeum Seksu przy Piątej Alei. Jego lokalizacja wydaje się nieprzypadkowa. Krążą plotki, że jeszcze w latach 90. na ostatnim piętrze tego budynku wynajmowano pokoje na godziny… Obecnie mieści się tu muzeum poświęcone w całości odkrywaniu historii i ewolucji ludzkiej seksualności. Za niezbyt wygórowaną cenę 14 dolarów obejrzymy prezerwatywy, zdjęcia i filmy erotyczne z różnych epok, wibratory, ubrania, kostiumy oraz dzieła sztuki z wielu krajów. Wstęp dozwolony od 18 lat.

2. Paryż: grób Jima Morrisona

Paryż to nie tylko stolica wieży Eiffela, Luwru i przystań dla zakochanych par. To także mekka fanów muzyki rockowej. To właśnie tutaj na najstarszym cmentarzu w Paryżu – Père-Lachaise – w sąsiedztwie grobów Balzaca, Moliera, Marii Callas oraz Édith Piaf został pochowany Jim Morrison, poeta i wokalista zespołu The Doors. Co roku na grób ściągają rzesze jego wielbicieli. W ubiegłym roku była wśród nich kontrowersyjna modelka Kate Moss, upomniana przez francuską policję za tańczenie wokół pomnika legendy rocka. Oprócz Jima Morrisona, Polacy mają także inny powód, żeby odwiedzić największą paryską nekropolię, a to ze względu na prochy 60 znanych rodaków, a wśród nich Chopina, Marii Walewskiej (wraz z synem spłodzonym przez Napoleona) czy Józefa Wysockiego.

3. Praga: największy stadion piłkarski świata

Mało kto wie, że największy stadion piłkarski świata znajduje się w bliskim sąsiedztwie Polski, a mianowicie w czeskiej Pradze. Strahov, bo tak brzmi jego nazwa, ma prawie 250 tys. miejsc dla kibiców. Obecnie obiekt jest w posiadaniu klubu Sparta Praga, który przekształcił płytę stadionu w osiem boisk treningowych. Na stadionie odbywają się także liczne koncerty i imprezy. Tutaj grali Stonesi i Pink Floyd. To drugi największy obiekt sportowy na świecie i prawdziwa gratka dla fanów futbolu. Warto go zobaczyć.

4. Londyn: pierwsze biuro informacji turystycznej dla gejów

22 października w londyńskim Soho zostało otwarte pierwsze biuro informacji turystycznej skierowane do gejów i lesbijek. Mniejszości seksualne uzyskają tutaj kompetentną informację w zakresie najciekawszych dla nich wydarzeń, imprez sprawdzonych miejsc i hoteli. Można tu też dostać prasę gejowską, dowiedzieć się o atrakcjach życia nocnego, kupić bilety na wybrane imprezy, surfować po internecie i napić się piwa. Celem Gay Tourist Office jest promowanie Londynu jako miasta przyjaznego gejom i lesbijkom. Ponoć to właśnie Londyn, jak żadna inna europejska stolica, ma najwięcej homoseksualnych gości, a także najliczniejszą społeczność homoseksualną.

5. Dubaj: najwyższy budynek świata

Dubaj kojarzy się ze słońcem, luksusowymi hotelami i tanim złotem. Nazywany jest szalonym miastem, bo nigdzie indziej na świecie nie buduje się aż tyle, w takim tempie i z takim rozmachem. Najwyższą budowlę na świecie możemy podziwiać właśnie tutaj, a jej wysokość: ponad 800 metrów doprawdy przyprawia o zawrót głowy. Co prawda budowa Burj Dubai zaczęła się w 2005 roku i jeszcze jej nie ukończono, ale kilka danych jest pewnych. Jest to obecnie najwyższa konstrukcja na świecie, ma także najwyższą i najszybszą windę na świecie (do 65 km/h). Liczy sobie 110 pięter, a jej powierzchnia to 190 hektarów. Koszt inwestycji jest również rekordowy – to aż 8 mld dolarów! Najniższe 37 pięter zajmowane będą przez Armani Hotel, udekorowany przez samego Giorgio Armaniego. Kolejne piętra pomieszczą kilkaset apartamentów oraz biura i centra handlowe. W skład kompleksu Burj Dubai wchodzić będzie także jezioro. Niesamowite, że jeszcze 50 lat temu była tu pustynia… Przelot i tygodniowy pobyt w czteroipółgwiazdkowym hotelu w Dubaju ze śniadaniami kosztuje około 4100 zł za osobę.

6. Warszawa: jedyny grający pomnik na świecie

Na naszej liście ciekawostek o znanych miastach nie mogło zabraknąć i polskiej stolicy. Nie wszyscy wiedzą, że Warszawa może poszczycić się jedynym na świecie grającym pomnikiem. Na warszawskiej Pradze stoją skrzypek, akordeonista, gitarzysta, bandżolista i bębniarz – cała piątka z mosiądzu. Ubrani w kraciaste marynarki, grają naprawdę – po wysłaniu SMS-a na numer 7141 można odsłuchać jednej ze stu słynnych warszawskich melodii. Wieczorem Pomnik Kapeli Podwórkowej jest podświetlany, a mrugające kolorowe światła sprawiają wrażenie jakby grajkowie tańczyli. Jak miło odkrywać uroki Pragi wśród kolorowych liści słoneczną jesienią…

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Które ziemniaki mają pestycydy? Sprawdziliśmy

Ziemniaki z Biedronki nie miały żadnych pozostałości pestycydów. Pod tym względem spełniały normy nawet...

Zbadaliśmy pestycydy w pomidorach z Lidla i Biedronki

Po teście jabłek kolej na pomidory. Okazuje się, że one również zawierają pozostałości pestycydów....

Jabłka z Lidla gorsze niż z Biedronki

Fundacja Pro-Test wykryła aż dziewięć różnych pestycydów w jabłkach z Lidla. W jabłkach z...