0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Na mecz z sieci

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

Przed internetową gorączką zakupów biletów na imprezy sportowe i kulturalne radzimy, na co uważać i przypominamy, jakie macie prawa.

 

Euro 2012, Puchar Świata w rugby w Nowej Zelandii, a może koncert Stinga w Londynie? Bilety na wiele wydarzeń możesz kupić bez wychodzenia z domu – za pośrednictwem internetu. Taka forma ma wiele zalet pod warunkiem, że znasz swoje prawa, a sprzedawca ich przestrzega.

 

Zanim kupisz

 

Duży wybór, niższa cena, oszczędność czasu – to główne zalety zakupów w sieci. Kupienie biletu przez internet to dobry pomysł, bo przecież przed zakupem nie ma potrzeby dotknąć go i obejrzeć „na żywo”, tak jak w przypadku kupowania chociażby ubrań czy urządzeń do domu. Zakupy w sieci rządzą się jednak swoimi prawami. Jakimi?

 

Oto kilka rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę, zanim klikniesz w napis „kupuję”:

 

  • Przemyślane zakupy: Kiedy kupujesz bilety na koncert, mecz – w sieci lub bezpośrednio w kasie – tylko od dobrej woli organizatora zależy, czy będziesz mógł je oddać i liczyć na zwrot pieniędzy. Oznacza to, że gdy nie będziesz mógł uczestniczyć w wybranym meczu, sprzedawca może nie zwrócić ci pieniędzy. Warto wiedzieć, że gdy kupiłeś w internetowym sklepie na obszarze UE między innymi koszulkę z wizerunkiem artysty, szalik ulubionego klubu piłkarskiego nie spełniające twoich oczekiwań, masz prawo do ich zwrotu. Pamiętaj! W zależności od kraju tzw. „czas na ochłonięcie”, zastanowienie się wynosi od 7 do 14 dni (w Polsce – 10, w Niemczech – 14, w Wielkiej Brytanii – 7 dni).

 

  • Od kogo kupujesz? Wirtualni sprzedawcy działający poza granicami UE podlegają przepisom swojego kraju, z którymi musisz się wcześniej zapoznać. Niewielu kibiców zdaje sobie sprawę z tego, że na przykład UEFA ma siedzibę w Szwajcarii, w związku z tym konsumenci podlegają innemu prawu.

 

  • Bezpieczne transakcje: Aby uniknąć rozczarowania, sprawdź u organizatora, kiedy rozpoczyna się oficjalna sprzedaż biletów i jakie są autoryzowane kanały ich sprzedaży. Oficjalne logo i znaki towarowe (lub ich podróbki) mogą być używane przez nieautoryzowane strony internetowe sprzedające fałszywe bilety.

 

  • Istotne informacje: Uczciwy sprzedawca nie ma powodów, aby ukrywać swoje dane. Na stronie internetowej musisz znaleźć informacje o tym, kto jest sprzedawcą i jak się z nim skontaktować. Przedsiębiorcy mają obowiązek rzetelnie informować nas o pełnej kwocie oferowanego produktu. Podjęcie ostatecznej decyzji o zakupie powinno być poprzedzone uważną lekturą regulaminu – zwróć uwagę na sposoby płatności, koszty przesyłki i sposób składania reklamacji. Upewnij się też, że impreza, na którą bilet oferuje internetowy sprzedawca, odbywa się w tym samym czasie i miejscu, o którym informuje organizator.

 

  • Wirtualne płatności: Bądź ostrożny, płacąc kartą kredytową. Nie podawaj nikomu numeru PIN oraz nie wysyłaj go przez internet. W przypadku płatności przelewem, przed zalogowaniem sprawdź, czy połączenie z bankiem jest szyfrowane. Jeśli tak, adres witryny powinien rozpoczynać się od https://, a na ekranie przeglądarki www powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki.

 

  • Wydrukuj potwierdzenie zakupu biletu.

 

  • Pamiętaj, że: Zgodnie z polskim prawem, osoba, która z zyskiem odsprzedaje bilety wstępu na imprezy sportowe, rozrywkowe albo artystyczne, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. 

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Pestycydy w truskawkach od rolnika i z bazaru

W sezonie Polacy chętnie kupują truskawki prosto od rolnika albo na bazarku. Wybierają je...

Truskawki z Biedronki gorsze niż z Lidla

Zbadaliśmy pozostałości pestycydów w polskich truskawkach z Lidla i Biedronki. W truskawkach z Biedronki...

Nieliczne roboty koszą dobrze

8 ROBOTÓW KOSZĄCYCH W TEŚCIE: Wiele automatycznych kosiarek z testu radzi sobie tylko z...