0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

But to podstawa

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

Muszą być trwałe, dobrze trzymać stopę, amortyzować wstrząsy, „oddychać” no i oczywiście muszą być bardzo wygodne. Odpowiadają przecież za to, żeby jogging wpływał rzeczywiście pozytywnie na nasze zdrowie.

Wiosną mamy ochotę na więcej ruchu. Najprościej jest pobiegać – myślisz sobie. Cały sprzęt, jakiego potrzebujesz do uprawiania tego sportu, to buty do biegania. Ale wybór odpowiednich butów do joggingu wbrew pozorom wcale nie jest prosty. W sklepie sportowym stajesz przed ogromnym regałem z butami. Wybór duży – to fakt, tylko które spośród setek modeli i kategorii są najlepsze dla ciebie?

Kto doradzi?

Buty sportowe podzielone są na kategorie, wśród których znajdziesz tę, o którą ci chodzi, czyli kategorię „running” (ang. bieganie). Teraz wybór znacznie się zawęził. Niemniej jednak nadal nie wiesz, w których butach będzie ci się najlepiej biegało: długie, niezrozumiałe nazwy poszczególnych modeli, na metkach wymieniona niezliczona liczba nowoczesnych technologii i systemów… Co teraz? Dobrze jest poradzić się sprzedawcy. Musi on jednak świetnie znać się na rzeczy. Podejrzewasz, że nie jest fachowcem? Łatwo to sprawdzić, zadając mu pytania o detale technologii produkcji butów i o jego własne doświadczenia w joggingu. Jeżeli od razu pokaże ci buty „idealne dla ciebie”, to również znak, że albo niezbyt zna się na tym, co sprzedaje, albo chce nam wepchnąć towar, który na przykład już za długo zalega na półce. Dobry sprzedawca powinien wypytać nas dokładnie o to, na jakim podłożu zamierzamy biegać, jak długo już uprawiamy jogging oraz jak często to robimy. Istotna jest również nasza waga, ewentualne przebyte kontuzje oraz ułożenie stóp (np. czy jest ono prawidłowe, czy może mamy płaskostopie).

Jeśli masz już pewność, że przyszłość twoich stóp jest w rękach specjalisty, możesz zdać się na jego doświadczenie; jeśli nie – lepiej zmień sklep. Przy wyborze właściwych butów ważny jest twój indywidualny styl biegania. Jeśli sam nigdy się nad nim nie zastanawiałeś i nie potrafisz go określić, sprzedawca może poprosić cię, żebyś przebiegł się kawałek przed nim lub na bieżni, a wtedy rozpozna twój styl. Warto też przynieść ze sobą swoje stare buty do joggingu – z nich specjalista bez trudu wyczyta, jak biegasz.

Kolejny punkt kupowania butów do joggingu to przymierzanie, przymierzanie i jeszcze raz przymierzanie. W każdych założonych butach warto przebiec się po sklepie, żeby sprawdzić, jak zachowują się w akcji. Dobrze jest wybrać się na zakupy po południu lub po treningu, ponieważ wtedy stopy są nieco spuchnięte i nie grozi nam wybór za ciasnego obuwia. Poza tym wybierz się na zakupy w skarpetkach, w których zamierzasz biegać. Pasujący rozmiar buta rozpoznasz po tym, że od końca dużego palca do materiału buta pozostaje wolne miejsce na szerokość palca od ręki. Zdarza się, że but z zewnątrz wygląda na za duży, ale nie sugeruj się tym – wewnętrzna część buta może znacznie różnić się wielkością od zewnętrznego zarysu. Nie kupuj butów mniejszych tylko dlatego, że lepiej wyglądają – taka decyzja będzie się na tobie mścić. Co istotne przy wyborze rozmiaru, niektórzy producenci oferują dany model buta w różnych szerokościach.

Cudowny mechanizm

W butach do biegania bardzo duże znaczenie ma ich trwałość i wytrzymałość. W końcu podczas biegu stopa przejmuje ciężar dwu- lub trzykrotnie przekraczający ciężar naszego ciała, a dobre buty do joggingu muszą przetrwać mniej więcej 1000 km biegu. I chociaż nowoczesny but może długo wyglądać dobrze, to zmęczenie materiału powoduje utratę jego własności.

Ale wytrzymałość to nie wszystko. To, co nosimy na stopach ma ogromny wpływ na nasze kości, stawy, ścięgna i mięśnie, które przecież szczególnie mocno są eksploatowane właśnie podczas biegu. Tutaj zły but może oznaczać problemy zdrowotne. A dobry but powinien amortyzować wstrząsy, chronić stopę w momencie, kiedy jest stawiana na ziemi, prowadzić ją, kiedy się odbija od podłoża oraz łagodzić silne naciski na piętę i śródstopie.

Skomplikowana budowa stopy składającej się z 26 kości, licznych mięśni i więzadeł oraz zadania, które do niej należą (m.in. rozkład sił ciężkości, utrzymanie stabilności ciała) wyjaśniają, dlaczego tak trudno stworzyć but dla niej właściwy. Wszystkie części stopy bowiem idealnie współgrają ze sobą podczas chodzenia czy biegania. Zadanie buta sportowego jest właściwie takie samo jak stopy. Dlatego producenci wykorzystują w nich najróżniejsze systemy, jak na przykład poduszki powietrzne lub żelowe ukryte w środku podeszwy.

Mechanizm amortyzacji, za który odpowiedzialna jest stopa, polega na lekkim przechyleniu wewnętrznej krawędzi stopy do środka. Ruch ten zwie się pronacją. Gdy jest ona zbyt duża, cierpi na tym nasz staw kolanowy i ścięgno Achillesa. Łatwo możesz sprawdzić swoją pronację. Wystarczy przyjrzeć się własnemu śladowi zrobionemu bosą stopą. Jeżeli wklęsłość wewnętrznej strony stopy jest mała, oznacza to dużą pronację. W takim wypadku potrzebujesz butów, które będą dobrze trzymały nogę i będą miały dobre właściwości amortyzujące. Dotyczy to bardziej butów dla kobiet niż dla mężczyzn. Dlaczego? Bo większą skłonnością do przechylania wewnętrznej krawędzi stopy odznaczają się właśnie kobiety. Buty przeznaczone dla kobiet powinny być ponadto zrobione z bardziej miękkich materiałów ze względu na delikatniejszą skórę ich właścicielek, w przeciwnym razie mogą uciskać. Okazuje się jednak, że buty damskie to w przypadku większości marek po prostu mniejsza kopia butów męskich, jeżeli chodzi o materiał i kształt. No, czasem z dodatkiem różowych kolorów.

Jeżeli nadal nie potrafisz dobrać sobie wymarzonych – a co ważniejsze – odpowiednich butów do biegania, powinieneś poradzić się ortopedy. Szczególnie, jeśli masz wady natury ortopedycznej.

Czytaj też: Test butów do biegania

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Nie wszystkie wytrzymały

13 NOŻYC DO ŻYWOPŁOTU W TEŚCIE: Z cienkimi gałęziami prawie każde nożyce akumulatorowe z...

Test małych telewizorów: Telewizor idealny

43 TELEWIZORY 32-50 cali W TEŚCIE: Ten test małych telewizorów pokazał, że nie zawsze...

Pojedynek gigantów, czyli duże telewizory w teście

64 TELEWIZORY 55-65 CALI W TEŚCIE: 29 telewizorów z testu okazało się jedynie dostatecznych....