Bierzesz szybką pożyczkę przed świętami, a firma pożyczkowa żąda opłaty jeszcze przed podpisaniem umowy? To dla ciebie duże ryzyko – ostrzegają Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).
UKNF i UOKiK przed świętami zwracają uwagę na ryzyko związane z korzystaniem z usług firm pożyczkowych pobierających opłaty za rozpatrzenie wniosku o pożyczkę przed decyzją o jej ewentualnym przyznaniu.
Bez pożyczki i bez pieniędzy
Co czwarty telefon odebrany przez pracowników bezpłatnej infolinii UKNF, obsługującej kampanię społeczną „Sprawdź, zanim podpiszesz” dotyczył opłat pobieranych przed podpisaniem umowy pożyczkowej. Wśród zgłoszeń zdarzały się osoby, które w poszukiwaniu finansowania zdecydowały się na wniesienie opłaty, a następnie nie otrzymały ani pożyczki ani zwrotu opłaty.
UOKiK i UKNF przestrzegają konsumentów, by szczególną uwagę zwracali na zabezpieczenia oraz wszelkie opłaty wymagane przed udzieleniem pożyczki. Zanim konsument podpisze umowę, powinien jasno wiedzieć na jakich warunkach zostanie przyznana pożyczka, by jednoznacznie określić, czy je spełnia. Wpłacanie środków finansowych kredytodawcy przed podpisaniem umowy o pożyczkę, bez znajomości jej warunków wiąże się z dużym ryzkiem. Do obu instytucji napływają skargi dotyczące problemu z odzyskaniem opłat wniesionych przed podpisaniem umowy w przypadku negatywnej decyzji pożyczkodawcy.
Jakie masz prawa?
Wysokość opłat za udzielenie kredytu konsumenckiego oraz tryb ich uiszczenia powinny zostać określone w umowie. Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim, kredytodawca lub pośrednik kredytowy ma obowiązek przekazania kredytobiorcy przed podpisaniem umowy między innymi informacji o czasie obowiązywania umowy, stopie oprocentowania kredytu oraz warunkach jej zmiany, całkowitej kwocie kredytu, terminach i sposobie wypłaty kredytu, a także rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania oraz całkowitej kwocie do zapłaty. W przypadku odstąpienia przez konsumenta od umowy o kredyt konsumencki w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy, kredytodawcy nie przysługują żadne inne opłaty, z wyjątkiem odsetek za czas korzystania z kapitału oraz opłat notarialnych i poniesionych na rzecz organów administracji publicznej.
Zdwojona czujność
Obecnie UOKiK prowadzi kontrolę, której celem jest zbadanie, czy przedsiębiorcy oferujący usługi finansowe działają zgodnie z prawem w zakresie pobierania opłat od konsumentów oraz czy prawidłowo informują o kosztach swoich usług. Wyniki analiz poznamy w połowie roku. Do tego czasu, wybierając wśród ofert pożyczkowych tę najlepszą dla siebie, zachowaj zdwojoną czujność.