0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaArtykułyPromocje = emocje

Promocje = emocje

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

W tym roku sprzedawcy, w obliczu kryzysu gospodarczego, nieco bardziej desperacko niż zwykle podeszli do kwestii posezonowych wyprzedaży i rozpoczęli je wcześniej. Obniżkami kusili nas już na kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia. Nie znaczy to jednak, że na okazyjne zakupy już za późno. Wręcz przeciwnie, właśnie teraz nadszedł okres pełni wyprzedażowego szaleństwa.
20%, 50%, 70% – witryny sklepowe przyciągają zimowymi wyprzedażami. Od musztardy, poprzez ubrania, sprzęt sportowy, urządzenia AGD i RTV aż po samochody – na okazyjne zakupy mogą liczyć klienci sklepów niemal z każdej branży. Ale nie dajmy się ponieść emocjom – przed dokonaniem superokazyjnego zakupu warto jeszcze raz bardzo racjonalnie przekalkulować ofertę, odpowiadając sobie na dwa pytania: Czy danego produktu nie kupimy taniej w sklepie obok albo w internecie? Oraz: Czy jest on nam w ogóle potrzebny? Na co jeszcze zwracać uwagę podczas wyprzedaży i jakie tajemnice kryją ceny?
Zimna kalkulacja

Styczeń to dobry moment na zakup sprzętu do domu. Zimowe promocje objęły branże RTV i AGD. Sieć RTV Euro AGD zachęca klientów obniżkami cen między innymi niektórych odkurzaczy. Model Philips Gladiator FC8440/01 możemy teraz kupić o 100 zł taniej (sklep obniżył cenę z 349 na 249 zł). Ale bądźmy czujni: jeszcze mniej na ten sam model wydamy w internetowym sklepie Elektro.pl. Tu kosztuje 222 zł (już łącznie z przesyłką). W Mix Electronics za pralkę Amica AWCE 10DA zapłacimy teraz 999 zł, wcześniej, jak informuje sklep, kosztowała 1299 zł. Ale starej ceny nie znajdziemy już raczej nigdzie na rynku. Okazuje się, że w sklepie Torres.pl tę samą pralkę, z dostawą do domu, dostaniemy już za 900 zł.

Równie czujni powinni być konsumenci planujący zakup sprzętu RTV. Oni też mogą zrobić naprawdę okazyjne zakupy. Ale bez uprzedniego zbadania sytuacji cenowej w różnych sklepach, mogą równie dobrze wpaść w wyprzedażową pułapkę. Porównywanie cen w różnych miejscach przed dokonaniem poważniejszego zakupu nie jest już tak skomplikowane jak jeszcze kilka lat temu – nie wymaga od nas spędzania wielu godzin na chodzeniu od sklepu do sklepu. Wystarczy internet. Tam znajdziemy wszystko, czego nam trzeba. Szczególnie pomocne mogą okazać się porównywarki cenowe, czyli oferty setek sklepów zgromadzone na jednym portalu.

Zakupy w sklepach internetowych mogą być tańsze niż w tradycyjnych, ale mogą okazać się też bardziej ryzykowne. Niedawno głośno było o klientach sklepu internetowego, który sprzedał im drogi sprzęt RTV, po czym okazało się, że kupionych towarów nikt nigdy nie zobaczył. Również internetowa witryna sklepu znikła. Dlatego przed dokonaniem zakupów w sklepie w sieci zawsze dokładnie sprawdźmy, chociażby na forach internetowych, z kim mamy do czynienia.

Gazetki promocyjne w sieci

W styczniu z promocji nie rezygnują też hipermarkety wielobranżowe, które kuszą klientów ofertami z kolorowych gazetek promocyjnych. POLOmarket prezentuje w nich artykuły dekoracyjne, spożywcze i środki czystości w obniżonych cenach, a Real rozpoczął wyprzedaż odzieży, artykułów sportowych i sprzętu elektronicznego. Tesco udziela rabatu na akcesoria domowe i proponuje obniżki na sprzęt fitness. Oferty promocyjne sieci detalicznych można sprawdzać także w internecie. – Strony marketów odwiedza 30% użytkowników naszego portalu. Spośród nich aż 45% ogląda prezentowane gazetki promocyjne. Dla porównania informacje o lokalizacji marketu czy opinie użytkowników cieszą się zainteresowaniem na poziomie 2-3% – mówi Magdalena Kobusińska z internetowej porównywarki cen Okazje.info.pl.

Targowanie w salonie

Tradycyjnie końcówka starego i początek nowego roku to czas wyprzedaży samochodów z mijającego rocznika. W tym roku niektórzy dealerzy posunęli się dalej niż zwykle, obniżając ceny aut aż o kilkadziesiąt procent. Przykładem jest Nissan z –uwaga – aż czterdziestoprocentowymi rabatami. Dzięki obniżkom jego dealerzy skutecznie uniknęli pustek w salonach, których widmo od kilku miesięcy spędza sen z oczu pracownikom niejednego koncernu samochodowego na świecie. Wyprzedaże modeli z rocznika 2008 oferuje także Renault, obniżając cenę między innymi modelu scenic o 10 tys. zł, Skoda, której auta można teraz kupić od kilku do kilkunastu tysięcy taniej i jeszcze parę innych firm samochodowych w Polsce. Oprócz zniżek sprzedawcy często dodają ubezpieczenie lub komplet opon zimowych gratis. Minusem wyprzedaży może być najwyżej mniejszy wybór dostępnych opcji wyposażenia czy kolorów samochodów.

Pamiętajmy, że zimowe wyprzedaże to jedno, a możliwość targowania się to drugie. Nawet w salonie samochodowym. A może w szczególności w nim, bo kiedy kupujemy wyjątkowo kosztowne produkty, wynegocjowane zniżki będą większe niż kiedy kupujemy masło. Niezależnie jednak od tego, co kupujemy w promocji, zawsze warto zachować zdrowy rozsądek i zimną krew.

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Nie wszystkie wytrzymały

13 NOŻYC DO ŻYWOPŁOTU W TEŚCIE: Z cienkimi gałęziami prawie każde nożyce akumulatorowe z...

Test małych telewizorów: Telewizor idealny

43 TELEWIZORY 32-50 cali W TEŚCIE: Ten test małych telewizorów pokazał, że nie zawsze...

Pojedynek gigantów, czyli duże telewizory w teście

64 TELEWIZORY 55-65 CALI W TEŚCIE: 29 telewizorów z testu okazało się jedynie dostatecznych....