0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaArtykułyPodróż na Euro 2012

Podróż na Euro 2012

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

Europejskie rozgrywki piłkarskie zbliżają się wielkimi krokami. Kibicom, którzy planują podróż przypominamy o najważniejszych zasadach podróżowania.

Euro 2012 tuż, tuż. Kibice, którzy wybrali samolot na swój środek transportu oraz ci korzystający z usług lokalnych biur podróży, powinni pamiętać, jakie prawa im przysługują. Oto one:

Samoloty

Gdy do miast gospodarzy mistrzostw w Polsce czy na Ukrainie zamierzasz dotrzeć linią lotniczą, musisz pamiętać o:

zwrot biletu kupionego przez internet: regulaminy linii lotniczych określają termin, do którego można oddać bilet oraz wysokość tzw. odstępnego – kwoty, którą potrącą za rezygnację. Może się też zdarzyć, że biletu nie będzie można oddać;

opóźnienie lub odwołanielotu: zwrot pieniędzy za bilet jest możliwy wtedy, gdy lot jest opóźniony o więcej niż pięć godzin lub odwołany. Jeżeli opóźniony lot został przełożony na następny dzień, linia lotnicza musi zapewnić pasażerowi opiekę: bezpłatny nocleg, posiłki, kontakt telefoniczny. Gdy tego nie robi, możesz złożyć reklamację;

bagaż: zgubiony lub zniszczony? W razie zniszczenia bagażunależy od razu nalotnisku wypełnić specjalny formularz tzw. PIR(ang. propertyirregularity report). Ponadto warto złożyć reklamację do linii lotniczej. W reklamacji trzeba podać wycenę zniszczonej walizkilub jejzawartości.

Limity na granicy – poza UE

Z Ukrainy lub innego państwa spoza Unii Europejskiej można przywieźć do Polski maksymalnie:
– litr alkoholu powyżej 22%,
– 2 l alkoholu poniżej 22%,
– 4 l wina niemusującego,
– 16 l piwa,
– 40 sztuk papierosów w transporcie lądowym,
– 200 sztuk papierosóww transporcie lotniczym.

Pamiętaj: napoje alkoholowe oraz wyroby tytoniowe mogą przywieźć tylko osoby, które ukończyły 17 lat.

Trzeba też pamiętać o ograniczeniach dotyczących przywozu niektórych towarów na terytorium UE przez podróżnych przyjeżdżających spoza Unii. W bagażu osobistym nie możemy przewozić żywności pochodzenia zwierzęcego – mięsa, mleka, nabiału.

Z Polski (lub innego państwa UE) można przywieźć:
– 1 l wódki,
– 2 l wina,
– 5 l piwa,
– 200 sztuk papierosów.
– produkty spożywcze na własny użytek nieprzekraczające 50 euro na osobę i ważące nie więcej niż 2 kg.
– bez deklaracji celnej do 10 tys. euro w gotówce.

Wyjeżdżając z Ukrainy do państw UE nie zapłacisz cła pod warunkiem, że produkty w bagażu, które kupiłeś na przykład na prezent, nie są droższe niż 300 euro (transport lądowy), 430 euro (transport lotniczy). Do tych wartości nie wlicza się tytoniu oraz alkoholu. Jeżeli wartość towarów w twoim bagażu nie przekracza wymienionych ilości, na granicy skieruj się do pasa „nic do zgłoszenia”(w czasie rozgrywek na polskich i ukraińskich granicach będą funkcjonować Euro2012 zielone pasy).

Limity na granicy – UE

Każdy kraj członkowski UE może dowolnie ustalić limity alkoholu oraz wyrobów tytoniowych, które można przywieźć z innego państwa członkowskiego. Nie mogą one być jednak niże niż: 10 l alkoholu etylowego, 90 l wina, 110 l piwa, 800 sztuk papierosów.

Jak wynająć samochód?

W obu krajach samochód możesz wynająć w większych miastach,najczęściejw pobliżu lotnisk czy dworców. Zasady wypożyczenia określa regulamin każdego przedsiębiorcy.

Koniecznie zapytaj o to, co obejmuje ubezpieczenie oraz cena, jakie dodatkowe opłaty przewiduje umowa (np. za usterki, dodatkowego kierowcę), czy wynajmujący określa limit kilometrów.

Sprawdź stan samochodu, a umowę sporządź na piśmie. Zwracając auto, podpisz z pracownikiem protokół zdawczy, potwierdzający, że oddajesz je bez usterek.

W Polsce zapłacisz za przejazd odcinkami autostrad A1, A2 i A4. Na Ukrainie autostrady są bezpłatne.

Wycieczka

Jeżeli przy okazji Euro 2012 zamierzasz skorzystać z ofert lokalnych biur podróży i zwiedzić Polskę czy Ukrainę, musisz pamiętać o innych zasadach reklamacji nieudanych wyjazdów. Na Ukrainie określa je biuro podróży w regulaminie, w Polsce – masz 30 dni na zgłoszenie reklamacji organizatorowi wyjazdu. W tym samym czasie powinieneś dostać odpowiedź od przedsiębiorcy. Reklamację sporządzasz na piśmie, żądając obniżenia ceny. W obu krajach nieprawidłowości zgłaszaj od razu pilotowi wycieczki.

Uzbrojony w taką wiedzę, możesz już śmiało szykować się do kibicowania swojej drużynie.

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Nieliczne roboty koszą dobrze

8 ROBOTÓW KOSZĄCYCH W TEŚCIE: Wiele automatycznych kosiarek z testu radzi sobie tylko z...

Test: Pestycydy w pomidorach z importu

Wszystkie pomidory z nowego testu zawierały pozostałości pestycydów. Tym razem zbadaliśmy osiem rodzajów pomidorów,...

Tanie zapięcia lepsze od drogich

23 ZAPIĘCIA DO ROWERÓW W TEŚCIE: Łańcuchowe, U-lock czy składane? Jakim rodzajem zapięcia zabezpieczysz...