Na stację benzynową jeździmy zatankować, ale to już od dawna nie jedyna usługa, jaką stacje oferują. Sklep, myjnia, kawiarnia, toaleta, a nawet prysznic – z tego wszystkiego możemy na stacji skorzystać. Okazuje się, że najlepiej będziemy obsłużeni na pewnej stacji w Bydgoszczy.
Tak wynika z badania firmy International Service Check, która pod lupę wzięła 52 oddziały 31 sieci paliwowych zlokalizowanych w dziewięciu krajach Europy. Najlepsza ze wszystkich przebadanych stacji znajdowała się w Polsce.
Testowi klienci tankują
W każdym kraju badacze wzięli pod uwagę po cztery placówki wybranych do testu sieci. Zostały one każdorazowo odwiedzone przez innego klienta testowego. W Polsce przeprowadzono 32 badania na stacjach należących do ośmiu sieci: Bliska, BP, Huzar, Lotos, Lukoil, Moya, Orlen i Statoil. Poza Polską klienci testowi sprawdzali stacje w Bułgarii, Czechach, Estonii, na Litwie, Łotwie, w Rumunii, na Słowacji i na Węgrzech.
Zadanie klientów testowych polegało na odwiedzeniu wskazanej stacji benzynowej i zatankowaniu dowolnej ilości paliwa. Podczas wizyty badający poddawali ocenie wygląd zewnętrzny i wewnętrzny stacji (w tym toalety), sprawdzali czystość, dostępność akcesoriów, prezentację dostępnego towaru (ceny, wygląd, daty ważności), wygląd i zachowanie personelu oraz przede wszystkim to, co w badaniu najistotniejsze – jakość obsługi.
W czasie badania klienci sprawdzali, czy pracownicy pytali o kartę klienta i czy proponowali przystąpienie do programu lojalnościowego (o ile stacja taki program prowadziła), czy spontanicznie informowali o aktualnych promocjach albo próbowali dokonać sprzedaży dodatkowej.
Wyniki badania pokazują, ze najlepsze okazały się sieci stacji znajdujących się w Rumunii i na Słowacji. Zaś wśród poszczególnych oddziałów najlepszym był polski Lotos w Bydgoszczy, który znalazł się na pierwszym miejscu wśród wszystkich objętych badaniem.
Klasyfikacja międzynarodowa
Najlepsze wyniki wśród badanych krajów (wszystkie sieci) osiągnęły:
- Rumunia – 77,9%
Słowacja – 77,9%
- Bułgaria – 75,5%
- Węgry – 74,3%
Najlepsze wyniki spośród wszystkich badanych koncernów (sieci w ujęciu międzynarodowym) osiągnęły:
- Helenic Petroleum (EKO Bułgaria) – 84%
- OMV (Bułgaria, Czechy, Rumunia, Słowacja, Węgry) – 82%
- Petrom (Rumunia) – 81,5%
Najlepsze wyniki spośród wszystkich badanych sieci osiągnęły:
- OMV Węgry – 90,7%
- Lukoil Słowacja – 88%
- MOL Węgry – 87,6%
A w Polsce…
- Statoil Polska – 83%
- Lukoil Polska – 77,9%
- Lotos Polska – 74,9%
Najlepsze wyniki spośród wszystkich badanych stacji (w ujęciu międzynarodowym) osiągnęły:
- PL – Lotos, Bydgoszcz – Wojska Polskiego 1– 100%
HG – OMV, Budapest – Róbert Károly krt 64 – 66– 100%
HG – MOL, Budapest – Mészáros u 19– 100%
- HG – OMV, Budapest – BAH csomópont – 99,5%
- R – MOL Bucuresti Militari – Bucuresti – 98,2%
W Polsce najlepsze okazały się:
- PL – Lotos, Bydgoszcz – Wojska Polskiego 1– 100% (1 miejsce z 208)
- PL – Statoil, Wroclaw – ul. Dmowskiego 5 – 92,1% (17 miejsce z 208)
- PL – Statoil, Zabrze – ul. Wolności 484 – 90,5% (22 miejsce z 208)